آموزش جنسی     پرسش و پاسخ پزشکی     مشاوره

کانال تنظیم خانواده

تب سوزنی

مشاوره تلفني

افزایش انتقال ایدز از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده

افزایش انتقال ایدز از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از افزایش ابتلا به ایدز در زنان کشور طی سال‌های اخیر، گفت: برنامه سوم مبارزه با ایدز بر زنان آسیب‌پذیر تاکید دارد. همچنین برنامه‌ریزی برای گسترش مراکز ارایه خدمات به زنان آسیب‌پذیر صورت گرفته است.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان ایسنا، دکتر عباس صداقت در حاشیه هفدهمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به تاریخچه بیماری ایدز در کشور و برنامه‌های وزارت بهداشت برای مقابله و کنترل ویروس HIV ایدز از سال 1365 گفت: از اواسط دهه 70 این بیماری میان مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر و زندانیان شیوع زیادی پیدا کرد و این شیوع در حال گسترش است. بنابراین برنامه‌ریزی‌ها و سیاست‌گذاری‌ها به این معطوف شد که شیوع این بیماری میان مصرف کنندگان تزریقی مواد مخدر و زندانیان کنترل شود.

وی به برنامه‌ نخست استراتژیک مبارزه با ایدز در سطح وزارت بهداشت و دیگر سازمان‌ها از سال 81 تا 85 اشاره کرد و افزود: تدوین برنامه دوم مبارزه و کنترل ایدز با برنامه توسعه‌ای کشور همسو شد و سال‌های 86 تا پایان 88 را پوشش داد. اکنون نیز برنامه‌ای تحت عنوان برنامه سوم تدوین شده و در دستور کار شورای عالی سلامت قرار گرفته است. این برنامه پنج ساله است و سال‌های 89 تا 93 را پوشش می‌دهد.

به گفته وی، تعامل و همکاری مناسب بین بخشی در سازمان‌های مختلف سبب شده که از هشت سال گذشته شیوع تند HIV در کشور کمتر شده و تعداد موارد جدید در طول سال‌های اخیر کاهش یابد.

صداقت با اشاره به تعامل سازمان زندان‌ها به منظور انجام اقدامات کنترلی ایدز در زندان‌ها، ادامه داد: به این ترتیب امروز در داخل تمام زندان‌های بزرگ مراکز مشاوره بیماری‌های رفتاری راه‌اندازی شده و درمان بیماران و مبتلایان را انجام می‌دهد. همچنین برنامه‌های درمان جایگزین با متادون در زندان‌ها نیز راه اندازی شده است. نتیجه این فعالیت‌ها آن شده که بتوانیم از سال 85 تا اول تیرماه سال جاری حدود 21 هزار و 435 مورد ابتلا به ویروس ایدز را در مراکز مشاوره ثبت کنیم.

افزایش انتقال ایدز از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده

نگرانی از افزایش ابتلا به ایدز در زنان کشور طی سال‌های اخیر

بیش از 46 درصد مبتلایان به ایدز 25 تا 34 سال سن دارند

وی نسبت به افزایش انتقال ایدز از طریق ارتباطات جنسی پرخطر و محافظت نشده و همچنین افزایش آمار این بیماری در زنان هشدار داد و گفت: بر اساس آمار متاسفانه تعداد ابتلای زنان کشور در سال‌های اخیر افزایش یافته و نگران کننده‌تر آن که آمار نشان می‌دهد انتقال از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده نسبت به انتقال از طریق اعتیاد تزریقی در حال افزایش است. به عنوان مثال در سال 1380 از 1538 مورد ثبت شده 75 مورد انتقال از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده بود که این آمار در سال 1388 از 1476 مورد ثبت شده عددی در حدود 259 مورد بود.

صداقت با اظهار تاسف از اینکه اکنون حدود 6/46 درصد از مبتلایان ایدز در کشور در رده سنی 25 تا 34 سال قرار دارند، گفت: با فرض اینکه این افراد چند سال پس از مبادرت به رفتارهای پرخطر به مراکز مشاوره مراجعه کرده‌اند، این امر نشان می‌دهد که سن مواجهه با ویروس HIV خیلی پایین‌تر از 25 تا 34 سال است که بسیار جای نگرانی دارد؛ چرا که جمعیت ما جمعیت جوانی است.

نگرانی از موج سوم ایدز با افزایش شیوع مصرف داروهای روانگردان

وی با هشدار نسبت به شیوع استفاده از داروهای روانگردان میان جوانان و نوجوانان‌، افزود: از طرف دیگر به دلیل همسایگی با کشورهای مبادرت کننده به تولید مواد مخدر روان‌گردان، احساس خطر بیشتری می‌کنیم؛ چرا که در حال حاضر شیوع استفاده از داروهای روان گردان میان جوانان و نوجوانان افزایش یافته و متاسفانه این داروها به طور کاذب میل جنسی را افزایش می‌دهد و قدرت تصمیم گیری را از جوانان و نوجوانان می‌گیرد. این امر تهدید دیگریست که ما از آن به عنوان نگرانی از وقوع موج سوم یاد می‌کنیم. به تعبیر بهتر هرجا که می‌گوییم نگران موج سوم هستیم، مسئله تغییر الگوی انتقال باعث افزایش نگرانی‌ها می‌شود.

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه ابتلا به ویروس HIV/ایدز از گروه متمرکز در حال ورود به جمعیت عمومی است، گفت: البته بر اساس آخرین آمار که تا اوایل تیرماه ثبت شده همچنان بیشترین موارد ابتلا مربوط به استفاده از وسایل مشترک در اعتیاد تزریقی با 9/69 درصد است. 9 درصد از موارد ابتلا به ارتباطات جنسی محافظت نشده مربوط می‌شود و 19 درصد هم ناشناخته است که کارشناسان معتقدند قسمت عمده این انتقال ناشناخته می‌تواند به انتقال از طریق ارتباطات جنسی محافظت نشده مربوط شود که به دلیل قبحی که وجود دارد مراجعین کمتر آن را ذکر می‌کنند.

به گزارشایسنا، صداقت آموزش به گروه‌های خاص و تدوین بسته‌های آموزشی برای پزشکان، بهورزان، کاردانان و کارشناسان فعال در مراکز درمانی را از جمله اقدامات انجام شده در وزارت بهداشت به منظور کنترل و مبارزه با ایدز در کشور عنوان کرد و گفت: این بسته‌ها در سیستم نظام شبکه توزیع شده‌ و پرسنل نظام شبکه به آنها آشنا هستند. مراکز مشاوره نیز راه‌اندازی شده‌اند و اکنون حدود 180 مرکز و پایگاه مشاوره در سطح کشور وجود دارد که تمام خدمات مشاوره و انجام آزمایش‌ها و ارائه خدمات مراقبتی به صورت رایگان و محرمانه انجام می‌دهند. همچنین مراکز گذری راه اندازی شده و مراکز درمان نگهداری با متادون هم تجربه خیلی خوبی در کشور بود.

صداقت ادامه داد: وزارت بهداشت به عنوان دبیرخانه کشوری مقابله با ایدز هماهنگی میان سازمان‌های دیگر را بر عهده دارد. البته قسمتی از این فعالیت توسط وزارت بهداشت و قسمتی توسط بهزیستی و سازمان زندان‌ها انجام می‌شود. در نتیجه این اقدامات دسترسی‌هایی ایجاد شده و بسته‌های آموزشی ویژه خانواده‌ها تولید و به کلیه استان‌ها ابلاغ شده است تا با ارائه آنها بتوان مباحث مربوط به مدیریت بحران در سنین پیش دبستانی، نوجوانی و جوانی به خانواده‌ها ارائه شود.

وی در ادامه از تشکیل هسته‌های دانشجویی در دانشگاه‌های کشور به منظور ارایه آموزش‌های مقابله و پیشگیری از ایدز خبر داد و تاکید کرد: تشکیل هسته‌های دانشجویی در دانشگاه‌ های علوم پزشکی، وزارت علوم و دانشگاه آزاد تجربه موفق دیگری است که با ارائه آموزش‌های مقابله و پیشگیری با ویروس HIV و راه‌های انتقال این ویروس به دانشجویان علاقه‌مند، این اطلاعات به دانشجویان دیگر هم منتقل می‌شود.

صداقت با اشاره به خلاء مباحث مربوط به آموزش و اطلاع رسانی به جمعیت عمومی کشور، افزود: این مساله باید از سوی رسانه‌ها و بویژه رسانه ملی بسیار جدی گرفته شود و آنها حضور پررنگ‌تری در این حوزه داشته باشند؛ چرا که ایدز بیماری قابل پیشگیری با واکسن نیست، اگر چنین بود وزارت بهداشت می‌توانست مانند موفقیت‌هایی که در بسیج عمومی و واکسیناسیون بیماری‌هایی نظیر سرخک و سرخجه انجام داد وارد عمل شود و این بیماری را کنترل کند. اما ایدز به گروهی از آسیب‌های اجتماعی مرتبط است. به همین دلیل عزمی همگانی می‌طلبد. در این زمینه رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی باید به موضوع HIV و خطر بیماری ایدز بپردازند.

وی درباره چگونگی آموزش‌های مقابله با بیماری ایدز گفت: متخصصین علوم آموزشی اعتقاد دارند این آموزش‌ها باید مستمر و مدیریت شده باشد و تمام لایه‌های جمعیتی را در بر بگیرد و به همه سلایق پاسخ دهد. به همین دلیل تاکید داریم که برنامه سازان برنامه‌هایی در قالب‌های مختلف طنز، فیلم سینمایی، مستند و موارد دیگر در ارتباط با HIV تولید کنند و بتوانند مخاطبین خود در هر گروه سنی و هر سطحی از جامعه را پاسخگو باشند. متاسفانه اکنون این اطلاع رسانی کم است.

صداقت گفت: از آموزش و پرورش انتظار داریم بیشتر از گذشته به این مسئله ورود پیدا کند. به هر حال بحث توانمندسازی جوانان و نوجوانان یک بعد پرورشی دارد که باید در سنین دبستان، راهنمایی و دبیرستان به آن پرداخته شود. البته ما نیز خطوط قرمز‌ها و چارچوب‌ها را می‌دانیم و به آنها حساس هستیم؛ اما می‌شود در مدارس در قالب مهارت‌های زندگی به دانش آموزان مواردی را آموخت که آنها تهدیدهای موجود را بشناسند و بتوانند در بحران‌هایی که با آنها مواجه می‌شوند خوب را از بد تشخیص دهند. در این صورت در سنین بالاتر از ایدز به عنوان بیماری و راه‌های انتقال و پیشگیری آگاهی و اطلاع پیدا می‌کنند.

تاکید برنامه سوم ملی مبارزه با ایدز بر زنان آسیب‌پذیر

وی به برنامه سوم ملی مبارزه و کنترل ایدز اشاره کرد و گفت: در برنامه سوم، زنان آسیب پذیر بیشتر مورد تاکید قرار گرفته‌اند. بر این اساس پنج مرکز ارائه خدمات در پنج نقطه کشور برای زنان آسیب پذیر احداث شده و راه اندازی 10 مرکز دیگر هم در دستور کار قرار دارد تا جمعا 15 مرکز مشاوره و ارائه خدمات کنترل بیماری‌های آمیزشی، مشاوره HIV‌ و کاهش آسیب را در کل کشور انجام دهند.

صداقت بحث آموزش و اطلاع رسانی را به عنوان مهم‌ترین راهبرد برنامه سوم دانست و تاکید کرد: این برنامه با کمک نمایندگان همه سازمان‌ها و تجربیات برنامه دوم تدوین شده است. با تحلیل وضعیتی که در سال گذشته انجام دادیم و نتایج شاخص‌های پایش ارزشیابی برنامه دوم نقاط قوت و ضعف این برنامه به دست آمد. به این ترتیب استراتژی‌هایی برای برنامه سوم ( حدود 10 استراتژی و 91 هدف) تدوین شد. مهم‌ترین این اهداف شامل مراقبت و درمان افراد HIV مثبت، پیشگیری از شیوع بیماری‌های آمیزشی، کاهش آسیب و خطر انتقال از طریق روابط جنسی و تقویت نظام مدیریت داده‌ها است.

پیش بینی 83 هزار مورد مبتلا به ایدز در کشور

وی درباره آخرین آمار تخمینی مبتلایان به ایدز در کشور گفت: آخرین تخمین مربوط به سال گذشته است که حدود 83 هزار مورد بود. علاوه بر آن 21 هزار مورد ابتلا نیز در کشور ثبت شده است. هرچه میزان تخمین با میزان ثبت شده کمتر باشد، نشان دهنده بیدار بودن نظام مراقبت کشور است که باید تلاش کنیم این میزان تخمینی در سال‌های آتی افزایش نیابد.

وی درباره شناسایی بیماران مبتلا به HIV‌ مثبت گفت:‌ باید تلاش کنیم که مبتلایان در فاز اول بیماری شناسایی شوند. چرا که هم اکنون تقریبا دسترسی به آخرین درمان‌های مورد تایید سازمان جهانی بهداشت در کشور وجود دارد. اگر مبتلایان به موقع تشخیص داده شوند و درست از درمان استفاده کنند سالهای بسیار زیادی می‌توانند زندگی کنند. اکنون بیمارانی وجود دارند که بیش از 15سال تحت درمان هستند و زندگی عادی در کنار خانواده خود دارند.

ایدز از طریق استخر، نیش حشرات و وسایل غذاخوری مشترک منتقل نمی‌شود

انتقال ایدز از طرق اعتیاد تزریقی و ارتباطات جنسی محافظت نشده است

صداقت با تاکید بر لزوم اطلاع رسانی صحیح از بیماری ایدز و تصحیح باورهای اشتباه، ادامه داد: اطلاع رسانی به جامعه در مقابله با شیوع بیماری ایدز بسیار حائز اهمیت است. باید باورهای غلط را تصحیح کرد. تنها کافی است که مردم و جوانان به موضوع ایدز حساس شوند و بدانند تنها دو راه عمده انتقال از طریق اعتیاد تزریقی و ارتباطات جنسی وجود دارد. اگر جامعه حساس شوند و ابتلای جدید نداشته باشیم طبیعی است که توانسته‌ایم زنجیره انتقال را مهار کنیم. HIV در اتوبوس، استخر، حمام عمومی، کار کردن و درس خواندن در یک محیط عمومی، استفاده از وسایل غذاخوری مشترک و حتی نیش حشرات منتقل نمی‌شود. اگر فردی واقعا راه‌های انتقال را بداند خیلی راحت می‌تواند در جامعه زندگی کند بدون اینکه خطری وی را تهدید کند.

رییس اداره ایدز وزارت بهداشت در پایان گفت: اکنون انتقال ایدز از طریق فرآورده‌های خونی در کشور صفر است؛ چرا که وزارت بهداشت اقدامات بسیار موثری در پایش صد در صد فرآورده‌های خونی انجام می‌دهد. بنابراین اگر افراد اعتیاد تزریقی نداشته باشند و به خانواده خود وفادار باشند و ارتباطات جنسی محافظت نشده نداشته باشند هیچ راهی برای انتقال ویروس ایدز وجود ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: بهداشت و درمان - عمومی

مشاهده دسته بندی : مقالات مقالات پزشکی و بهداشتی

بازدید : 6570

جوان سازی واژن
فروش کاندوم
لیزیک

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

cloob Twitter Facebook google+

بخش ویژه کاربران عضو سامانه خدمات

مشاوره آنلاین

سفارش مقاله

مشاوره تلفنی

ویدئو های اموزشی و سلامت

مشاوره حضوری

بخش آموزشی ویژه متاهلین

پرسش و پاسخ جنسی

پرسش و پاسخ احکام شرعی

پرسش و پاسخ پزشکی

پرسش و پاسخ پیامکی

آزمون آمادگی ازدواج

دریافت بسته های آموزشی

کلاسها و دوره های آموزشی

دریافت پیامکهای ا»وزشی

مشاوره ازدواج

مشاوره جنسی

عضویت در سایتزناشویی2 ماده موثر درافزایش میل جنسی زنان

زناشوییتاثیر مشارکت در کارهای منزل بر رابطه جنسی زوجین

زناشوییدلیل این همه مشاجره زوجهای جوان چیست؟‏

زناشوییآناتومی و عمکرد جنسی در زنان - انزال زنان (قسمت دوم)

زناشوییروشهای موثر و ساده برای ارگاسم زنان

ازدواجازدواج و معیارهای انتخاب همسر

ازدواجدلایل محکم برای ازدواج

ازدواجتوقعات دختران و نحوه برخورد با آن

ازدواجابراز علاقه به نامزد

ازدواجبرخی از معیارهای ازدواج که کم تر به آن ها توجه می شوند

مقالات صوتیچه زمانی زن میتواند خواسته های جنسی شوهر را نپذیرد

مقالات صوتیتفاوت خواسته های زنان و مردان در رابطه جنسی

مقالات صوتیدیگه از رابطه زناشویی لذت نمیبرم

مطالب پزشکیبررسی و تفسیر آزمایش اسپرموگرام انسانی

مطالب پزشکیزمان مناسب برای ختنه

مطالب پزشکیبهترین روش برای پیشگیری از انتقال عفونتهای جنسی و ایدز، کاندوم

مطالب پزشکیواژینیسموس-رابطه جنسی دردناک در زنان

احکام شرعیصفات لازم در زنان از نظر اسلام

احکام شرعیاحکام شرعی زناشویی

احکام شرعیرابطه زناشویی در محرم

تربیت فرزندان مفهوم بلوغ

تربیت فرزندانبا این رفتارها فرزندتان دروغگو می شود

مطالب اجتماعیانتخاب مردان بین غذا و رابطه جنسی

مطالب اجتماعیآزار و سو استفاده جنسی 2

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانواده گروه تنظیم خانواده در تلگرام

شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehi

شناخت-نامزدی-عقد-ازدواج

مسائل جنسی و روابط زناشوئی

پزشکی - بهداشت و سلامت

امور تربیتی فرزندان ویژه والدین

مسائل و احکام شرعی در زمینه زناشوئی

فایلهای صوتی آموزش زناشوئی

ویدئو های آموزشی و پزشکی

سایر مطالب

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بسته آموزشی زوج خوشبخت

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمانزناشوییچرا زنان از رابطه جنسی خود لذت نمیبرند؟

زناشویینشانه ها و دلایل دلزدگی زناشویی

زناشوییخصلت هایی از آقایون که خانوم ها مخفیانه دوست دارند

زناشویی رابطه‌جنسی در دوران‌عقد چگونه‌باشد؟

زناشویی3 اشتباه در برقراری رابطه و راه حل 2 مسئله اصلی در روابط

زناشوییرفتارهای اشتباه زن و شوهر

زناشوییتاثیر بی میلی جنسی مردان بر رفتار زنان

زناشوییتاثیر گروه خونی در رفتار زناشوئی

ازدواجچه زمانی باید رابطه نامزدی را تمام کرد

ازدواجملزومات ازدواج مجدد بعد از طلاق

ازدواجهورمون عشق باعث دروغ گفتن میشود

ازدواجمحاسن و معایب خواستگاری سنتی

ازدواجازدواج -سن مناسب معیار مناسب و انگیزه ازدواج در افراد مختلف ( مرجع کامل اطلاعات)

ازدواجچطوری یک رابطه را تمام کنیم

ازدواجویژگی های لازم برای ازدواج موفق

مقالات صوتیتشخیص صداقت خواستگار

مقالات صوتیزمان گفتن دوستت دارم به همسر

مقالات صوتیاحساسات گمراه کننده در انتخاب همسر

مقالات تصویریفیلم شکل گیری جنین در رحم

مطالب پزشکیزگیل تناسلی چیست

مطالب پزشکیتاثیر سیگار و مواد مخدر بر باروری مردان

مطالب پزشکیدرد غیرطبیعی شکم در بارداری

مطالب پزشکیآیا بیماری روانی ارثی است

احکام شرعیفکر به غیر همسر در حین رابطه جنسی

احکام شرعیسری سوم از پرسش و پاسخ احکام شرعی در زمینه مسائل جنسی و روابط زناشوئی

احکام شرعیدعا برای یافتن همسر و ازدواج

تربیت فرزندانآموزشهای لازم به فرزند جهت جلوگیری از آزار جنسی

تربیت فرزندانکاهش استرس کودک از مدرسه

مطالب اجتماعیتاثیر اختلال سازگاری در زندگی زناشویی

مطالب اجتماعیگرفتاری های روحی و روانی زنان مطلقه

کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

لباس زیر

دکتر تاج بخش کاندوم

کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام