کانال تنظیم خانواده

تب سوزنی

مشاوره تلفني

برخورد مناسب با همسر

برخورد مناسب با همسر

برخورد مناسب با همسر

50 اصل مهم در بخورد با همسر

سعي كنيد همسرتان را آن‌گونه كه هست بپذيريد و روابط خود را بر پايه دوستي و محبت تنظيم كنيد.

١ نسبت به همسر خود نگرشي مطلوب و متعالي داشته باشيد و او را امانت الهي بدانيد و در حفظ و نگهداري اين وديعه الهي تلاش كنيد.

٢ به همسر خود احترام بگذاريد و با وي محترمانه صحبت كنيد و در ارتباط با او از عواطف سرشار و محبت بسيار دريغ نورزيد.

٣ حقوق متقابل خود و همسر خود را بشناسيد و در ايفاي حقوق وي تلاش کنید.

٤ پدرومادر كانون منظومه خانوادگي هستند كه تشعشعات عاطفي خود را در محيط خانواده مي‌پراكنند و حيات عاطفي را رونق مي‌بخشند.

٥ پدران و مادران پايه‌گذاران شخصيت فرزندان و معماران خوشبختي آنان هستند. پس در تقويت روابط خود هرچه بيشتر تلاش كنيد.

٦ همسر خود را فردي با ارزش و برخوردار از كرامت انساني بدانيد.

٧ همسر خود را فردي مستعد كمال، پيشرفت و تحول بپنداريد.

٨ به پيشرفت و ترقي و رشد شخصيت همسر خود علاقه‌مند باشيد و زمينه را براي تحقق اين امر فراهم کنيد و از اين طريق كانون خانواده را از زوال و فرسايش تدريجي مصون سازيد و عرصه زندگي را براي نوآوري‌ها بگشاييد.

٩ زمينه را براي پرورش احساسات مثبت و عواطف سازنده نسبت به همسر خود فراهم سازيد و از داد و ستد عاطفي به سه شيوه قلبي، كلامي و عملي استفاده كنيد. به شريك زندگي خود ابراز محبت كنيد، او را قلبا دوست بداريد و با زبان عمل هم اين امر را ثابت کنيد.

١٠ محبت خود را به همسرتان به صورت عملي نيز نشان دهيد. سعي كنيد در روز تولد او، يا سالگرد ازدواج يا مناسبت‌هاي ديگر به او هديه دهيد و از اين طريق محبت خود را ابراز کنيد.

١١ سعي كنيد فهرستي از قابليت‌ها و صفات مثبت همسر خود را درنظر بگيريد و به موارد مثبت وجود و شخصيت او كاملا توجه و در مناسبات با او به اين قابليت‌ها اشاره کنيد. از صفات برجسته و مثبت او تعريف کرده و از اين طريق فضاي خانواده و گفت‌وگو را به فضايي گرم و صميمي و آكنده از روحيه مثبت تبديل کنید.

١٢ به جنبه‌هاي مشترك فكري و روحي خود و همسرتان توجه و به‌گونه‌اي عمل كنيد تا خصايص مثبت و سازنده به تدريج بيشتر شود و از طريق خودآگاهي و خودسنجي به خودسازي برسيد و صفات برجسته انساني را در وجود خود و همسرتان تقويت کنيد.

١٣ سعي كنيد با همسرتان تفاهم و رابطه حسنه داشته باشيد. اين تفاهم مي‌تواند در حضور ديگران يا در فضاي خلوت زندگي صورت پذيرد. اين امر مستلزم بهره‌گيري از «هنر خوب شنيدن و خوب گوش دادن» است. پس سعي كنيد هنگام گفت‌وگو با همسرتان، به دقت به گفتار او توجه كنيد و اجازه دهيد كه مطالب خود را به‌طور كامل بيان كند.

١٤ باور كنيد كه همسرتان انساني است منحصربه‌فرد و واجد ويژگي‌هاي شخصيتي مثبت و منفي. لذا از مقايسه او با ديگران به‌شدت بپرهيزيد. سعي كنيد او را با گذشته‌اش مقايسه كنيد و تغييرات رفتاري و پيشرفت فكري و اخلاقي وي را تحسين کنيد.

١٥ سعي كنيد حالات و روحيات همسر خود را بشناسيد و فهرستي از آرزوها و علایق وي تهيه كنيد و از انتظارات او آگاه شويد. سپس خود را به تأمين خواسته‌ها و علایق منطقي و اصولي وي ملزم کنید.

١٦ سعي كنيد حريم يكديگر را مراعات و از جر و بحث با هم خودداري كنيد. مطالب بيجا را با سكوت خود يا ارایه پيشنهاد مناسب، به گفت‌وگوهاي سازنده و ثمربخش تبديل كنيد.

١٧ باور كنيد كه هر كلمه و گفتار شما، در بر دارنده بار عاطفي و رواني است كه بر وجود شنونده تأثير مثبت و منفي دارد لذا سعي كنيد از زبان گرم، نرم، ملايم، و توأم با احترام و محبت استفاده‌كنيد. هرگز از كلمات موهن، ملالت‌آور و تحريك‌آميز استفاده نكنيد.

١٨ سعي كنيد براي نيل به تفاهم و مناسبات بيشتر با همسرتان، از صداقت و راستي استفاده كنيد. باور كنيد كه رمز خوشبختي و توفيق بسياري از خانواده‌ها، صادق بودن آنها و بهره‌گيري از اين صفت برجسته انساني بوده است.

١٩ به مديريت كانون خانواده اهميت دهيد و سعي كنيد در تصميم‌گيري و هدايت زندگي از هماهنگي لازم برخوردار شويد. حدود وظايف هريك از اعضاي خانواده را مشخص كنيد و در برخورد با مسائل زندگي، سياستي هماهنگ اتخاذ کنید.

٢٠ به موجب قانون مدني كشور ما، مديريت و مسئوليت نهايي در خانه با مرد است؛ اين امر را در اداره امور خانه بپذيريد. در امور داخلي خانه زن و شوهر بايد در كنار يكديگر قرار بگيرند؛ پس در برنامه‌ريزي‌هاي زندگي حقي براي همسرتان قایل شويد.

٢١ براي بقا، تداوم و تعالي خانواده و دستيابي به كاخ سعادت زندگي، مصلحت زندگي را بر منفعت شخصي ترجيح دهيد و سعي كنيد خواسته‌هاي فردي خود را در راه تحقق اهداف زندگي و زناشویي ناديده بگيريد و هرجا كه مصلحت بزرگتري مطرح است، انعطاف‌پذيري بيشتري نشان دهيد.

٢٢ از لجاجت و رقابت ناسالم با همسرتان جدا پرهيز كنيد و جاي آن را به يكدلي، يكرنگي، صميميت و رفاقت بدهيد. باور كنيد يكي از مهمترين عوامل تزلزل در بناي خانواده و آغاز نابساماني و مشكلات خانوادگي، لجبازي دو همسر با هم و عدم‌پذيرش يكديگر است. سعي كنيد همسرتان را آن‌گونه كه هست بپذيريد و روابط خود را بر پايه دوستي و محبت تنظيم كنيد.

٢٣ سعي كنيد درصدد تملك كامل همسرتان نباشيد و از مرز تعادل خارج نشويد.

٢٤ به اصل تفاوت‌هاي فردي معتقد باشيد و باور كنيد كه زن و شوهر دو موجودند كه از نظر هوش و استعداد و علايق و خصايص جسماني و اخلاقي تفاوت‌هايي دارند. سعي كنيد حداكثر توافق بين خصايص شما و همسرتان به تدريج برقرار شود. وجود يكديگر را مكمل و متمم هم بدانيد و به تكامل هم كمك كنيد.

٢٥ سعي كنيد خود را برتر و بالاتر از همسرتان نبينيد و او را شريك زندگي بدانيد و به اين نكته توجه كنيد كه درجات تحصيلي، موقعيت اجتماعي، وضعيت سني و امكانات مالي شما، بايد بر ميزان فروتني و خضوع‌تان بيفزايد. به‌خصوص زماني كه در پيشرفت‌هاي تحصيلي و موفقيت‌هاي مادي شما، همسرتان نقش اساسي داشته است.

٢٦ به اصل مشاركت در زندگي خانوادگي معتقد باشيد و سعي كنيد تمام كارها را تنها خودتان انجام ندهيد، بلكه از همسر و فرزندان خود كمك بگيريد. باور كنيد كه در ازدواج و تشكيل خانواده، مرد و زن عالي‌ترين سرمايه‌هاي وجود خود يعني روح و قلب و عواطف و آرزوها و احساسات و امكانات خود را به مشاركت گذاشته و با قبول همفكري، همياري، مددكاري و تعهدات گوناگون، بهترين جلوه مشاركت را ارایه كرده‌اند.

٢٦ به اين نكته اهميت دهيد كه امروزه مدير موفق، مديري است كه به قابليت‌ها و قدرت‌ اعضاي خانواده خود بهاي لازم را مي‌دهد و شرايط را براي بروز و ظهور اين توانمندي‌هاي خدادادي مساعد مي‌کند. لذا با مشاركت همدیگر، فضاي خانه را به فضايي بالنده و ثمربخش مبدل سازيد.

٢٨ سعي كنيد شرايط كاري و شغلي، موقعيت اجتماعي، اقتصادي، وضع جسماني و رواني و سني همسرتان را به خوبي بشناسيد و به تناسب اين خصايص از ياري به او در داخل و خارج از خانه دريغ نورزيد و در شرايط ويژه نظير بيماري همسر، بارداري يا تولد فرزند، مسافرت يا مأموريت شوهر، تعداد زياد اولاد، تحصيل زن يا مرد و... به كمك هم بشتابيد و به سهولت امور زندگي، شادي، شادكامي و رفاه هم كمك كنيد.

٢٩ هميشه به همسرتان متذكر شويد كه كار او به ويژه در خانه براي شما با ارزش است. سعي كنيد كار زن در خانه را كم‌ارزش و كار بيرون از خانه را با ارزش تلقي نكنيد. اين امر در تقويت روحيه و مباني خانواده تأثير زيادي دارد.

٣٠ اگر به دليل كار زياد و تعهدات بيرون از منزل قادر نيستيد عملا به همسرتان كمك كنيد، علاقه خود را به كمك و همكاري با او ابراز کنید و وي را از حمايت‌تان، مطمئن سازيد.

٣١ در مديريت خود از مردسالاري و زن‌سالاري خودداري كنيد و براي داشتن يك خانواده متعادل از «حق‌سالاري» پيروي كنيد و به گفتار امام باقر(ع) كه مي‌فرمايد «حق را بگوييد، گرچه عليه خودتان باشد» تأسي بجويید. در مديريت خانه، مرد يا زن هيچ‌كدام نبايد نظرات و سليقه‌هاي خود را بر ديگري تحميل کنند و كلام حق و منطق صحيح را از جانب هركدام از طرفين كه باشد، بپذيرند.

٣٢ سعي كنيد در زندگي دهن‌بين نباشيد و هنگام اظهارنظر و داوري درباره هركس و هر پيام به كسب اطلاعات مستند بپردازيد. اين امر موجب مي‌شود كه قضاوتي صحيح، مستقل و منطقي داشته باشيد و در داوري، اشتباه شما به حداقل برسد.

٣٣ براي تعادل در زندگي و كاميابي هرچه بيشتر، از خوش‌خلقي، گشاده‌رويي و چهره‌اي پرنشاط بهره بگيريد و كوشش كنيد كه با شيوه‌هاي گوناگون، گرد و غبار افسردگي را از چهره همسرتان بزداييد. هرگز اجازه ندهيد افكار مأيوس‌كننده و منفي بر وجود اعضاي خانواده شما سايه افكند و ريشه‌هاي شادكامي و شادابي شما را از بين ببرد.

٣٤ نارسایي‌ها و رنج‌هاي گذشته خود يا همسرتان را مرتبا به ياد نياوريد و مطرح نكنيد. سعي كنيد نسبت به آينده خوش‌بين باشيد و از لحظه‌هاي موجود حداكثر استفاده را داشته باشيد.

٣٥ سعي كنيد از تجارب و خاطرات تلخ زندگي ديگران عبرت بگيريد و از تجارب مطبوع اطرافيان، دوستان و خانواده‌هاي موفق حداكثر استفاده را داشته باشيد. مطمئن باشيد اين امر بر نشاط و شادابي و شادكامي زندگي شما خواهد افزود.

٣٦ به منظور جلوگيري از تزلزل خانواده و آسيب‌هاي احتمالي، توقعات و انتظارات شما از همسرتان بايد مناسب با امكانات و توانمندی‌هاي وي باشد. مطمئن باشيد كه همخواني خواسته‌ها و انتظارات منطقي شما روح تفاهم و همدلي و شادابي زندگي را افزون مي‌كند. لذا سعي كنيد از چشم و هم‌چشمي با ديگران بپرهيزيد و دامنه خواسته‌ها را گسترده نسازيد.

٣٧ براي دستيابي به يك زندگي سالم و متعادل، بزرگواري و گذشت نسبت به يكديگر به خرج دهيد. ناديده‌گرفتن مسائل جزیي، عفو و تغافل نسبت به بعضي گفته‌ها و رفتارها و ناديده‌گرفتن بعضي اشتباهات و بهره‌گيري از سعه‌صدر و بزرگمنشي در زندگي خانوادگي از رموز اساسي تحكيم بنياد خانواده و از عوامل موثر در زندگي مشترك همسران است.

٣٨ از موشكافي عيوب و عيب‌جويي همسرتان و به رخ‌كشيدن آنها بپرهيزيد و عيب‌پوشي را سرلوحه مناسبات با همسر خود قراردهيد. اين امر دستيابي به امنيت روحي و آرامش رواني را در كانون خانواده ممكن مي‌سازد.

٣٩ درصورتي‌كه مايليد از انتقاد سازنده درمورد رفتار همسرتان استفاده كنيد، سعي كنيد با ذكر يكي از جنبه‌هاي مثبت او زمينه را براي ايراد و نقد سازنده خود و پذيرش آن مساعد سازيد.

٤٠ براي نگهداري حريم خانوادگي و روابط صحيح انساني و تقويت امنيت و تفاهم در زندگي سعي كنيد اسرار و رازهاي دروني خانواده را نزد ديگران بازگو نكنيد و از اين طريق اعتماد همسرتان را به خود جلب كنيد.

٤١ سعي كنيد در ارتباط و گفت‌وگو با همسرتان با لحن آمرانه و تحكم‌آميز سخن نگوييد و نظريات خود را درباره بهبود زندگي و برخورد مناسب با فرزندان يا ديگران، به‌صورت پيشنهاد به همسرتان مطرح کنید. اين امر پذيرش نظر شما را ميسر مي‌سازد.

٤٢ سعي كنيد از طريق مطالعه كتاب‌هاي مختلف، شركت در مجالس مذهبي، اخلاقي و علمي و تفكر در زندگي خانواده‌هاي موفق و رمز توفيق آنان، اطلاعات خود، همسر و فرزندانتان را افزايش دهيد و از طريق تقويت اعتمادبه‌نفس و بهره‌گيري از تجارب ارزنده ديگران، خود و افراد خانواده‌تان را براي برخورد منطقي با مشكلات زندگي آماده سازيد.

٤٣ در اثناي گفت‌وگو با همسرتان، آرامش خود را كاملا حفظ كنيد. سعي كنيد عصباني نشويد و در صورت پديد آمدن اين حالت از ادامه بحث خودداري كنيد.

٤٤ هنگامي كه عصباني هستيد، اين گفتار حضرت علي(ع) را مدنظر قرار داده و اجرا كنيد: «هنگام خشم، نه تنبيه، نه دستور و نه تصميم.»

٤٥ سعي كنيد نگراني‌ها و افكار منفي مربوط به محيط كار خود را به محيط منزل منتقل نكنيد و از اين طريق آرامش و فضاي گرم خانه را به هم نزنيد.

٤٦ براي ايجاد يا تقويت روحيه همسرتان و رفع پاره‌اي از مشكلات و نگراني‌هاي زندگي به تغيير برخي شرايط حاكم بر خانواده و ارایه برنامه‌هاي متنوع اقدام کنید. باور كنيد مردان و زناني از هنر و علم و تجربه مديريت برخوردار هستند كه از فرصت‌هاي به دست آمده در زندگي حداكثر استفاده معقولانه را مي‌كنند و شرايط را براي زندگي بهتر مساعد مي‌سازند. پس سعي كنيد آينده و حوادثي كه شايد هرگز روي ندهد، شادكامي زندگي كنوني شما را برهم نزند و دچار نگراني و پيري زودرس‌تان نسازد.

٤٧ در برنامه‌هاي زندگي خود زماني را براي گفت‌وگو و ابراز محبت و تبادل‌نظر با همسرتان اختصاص دهيد و اين امر را در اولويت امور خود قرار دهيد. سعي كنيد اشتغال زياد يا وجود فرزندان و بستگان و دوستان، شما را از توجه به اين امر مهم بازندارد.

٤٨ فلسفه زندگي خود را بر خوش‌بيني قرار دهيد و با اين نگرش، سلامت عواطف و نشاط زندگي خود را تضمين کنید.

٤٩ در زندگي خانوادگي به برنامه‌ريزي معتقد شويد و باور كنيد كه با داشتن برنامه و التزام به اجراي آنها مي‌توانيد مشكلات زندگي خود را كاهش دهيد و از قواي حياتي خود و ساير اعضاي خانواده به خوبي استفاده کنيد.

٥٠ در تمام مراحل زندگي و در ارتباط با زندگي خانوادگي خداوند را درنظر بگيريد و در گفتار و برخورد و رفتار خود با همسرتان و ساير اعضاي خانواده، نيت خود را خالص کنید.

منبع:روزنامه شهروند

بازنشر : سلامت نیوز

رابطه جنسی
مشاوره ازدواج،مشاوره جنسی
آموزش زناشوئی
آموزشهای جنسی
مشاوره جنسی،مشاوره آنلاین
فیلم رابطه جنسی
رابطه جنسی
رابطه جنسی
امکانات فوق شامل خریدارای سی دی مقالات سایت و مجموعه آموزشی زوج خوشبخت نیز می شود

کانال تنظیم خانواده

مشاهده دسته بندی : مقالات مسائل جنسی و روابط زناشوئی

بازدید : 4092

جوان سازی واژن
فروش کاندوم
لیزیک

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

cloob Twitter Facebook google+

بخش ویژه کاربران عضو سامانه خدمات

مشاوره آنلاین

سفارش مقاله

مشاوره تلفنی

ویدئو های اموزشی و سلامت

مشاوره حضوری

بخش آموزشی ویژه متاهلین

پرسش و پاسخ جنسی

پرسش و پاسخ احکام شرعی

پرسش و پاسخ پزشکی

پرسش و پاسخ پیامکی

آزمون آمادگی ازدواج

دریافت بسته های آموزشی

کلاسها و دوره های آموزشی

دریافت پیامکهای ا»وزشی

مشاوره ازدواج

مشاوره جنسی

عضویت در سایتزناشوییاهمیت جذابیت جنسی در زندگی زناشویی

زناشوییاختلاف بر سر مسائل مالی با همسر

زناشوییعوامل اختلاف با همسر

زناشویینقش مردان در زندگی زناشویی

زناشوییمحیط اتاق خواب برای رابطه جنسی چگونه باشد

ازدواجتفاوت میان دوست داشتن ، عشق و وابستگی در روابط دو جانبه

ازدواجچطور ازدواج موفقی داشته باشیم

ازدواجازدواج احساسی و عواقب آن

ازدواجچگونه در انتخاب عشق اشتباه میکنید

ازدواجآیا دختران جذب مردان پولدار می شوند

مقالات صوتیبا فشار جنسی چه کنم

مقالات صوتیچطور زن جذاب باشيم

مقالات صوتیچگونه با شوهرم در مورد نياز جنسي صحبت کنم

مطالب پزشکینحوه انجام آزمایش اسپرم

مطالب پزشکیارتباط رابطه جنسی و بارداری

مطالب پزشکیقاعدگی دردناک-Dysmenorrhea

مطالب پزشکینحوه نگهداری از اسپرم

احکام شرعیصفات لازم در زنان از نظر اسلام

احکام شرعیخرید و فروش اسپرم از نظر شرعی

احکام شرعیپاسخ به سوالات زناشویی شرعی-بخش یازده

تربیت فرزندانمقایسه کردن کودکان با هم

تربیت فرزندانکنجکاوی کودک و روابط زناشوئی والدین

مطالب اجتماعیبحران ازدواج سفید یا زندگی پارتنری

مطالب اجتماعیچطور نداشتن رابطه جنسی باعث طلاق می شود

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانواده گروه تنظیم خانواده در تلگرام

ورود کاربران عضو

شناسه کاربری 

رمز عبور             


شناخت-نامزدی-عقد-ازدواج

مسائل جنسی و روابط زناشوئی

پزشکی - بهداشت و سلامت

امور تربیتی فرزندان ویژه والدین

مسائل و احکام شرعی در زمینه زناشوئی

فایلهای صوتی آموزش زناشوئی

ویدئو های آموزشی و پزشکی

سایر مطالب

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بسته آموزشی زوج خوشبخت

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمانزناشوییچگونه به مردان ابراز علاقه کنیم

زناشوییمواقعی که میل جنسی زنان کم می شود

زناشوییچطور احساسات همسرمان را درک کنیم

زناشوییدلایل اختلافات زناشویی در اول ازدواج

زناشوییاثرات بوسیدن عاشقانه همسر برسلامتی

زناشوییآیا برای بچه دار شدن آمادگی دارید؟

زناشوییروش کمک به شوهر در تامین مخارج زندگی

زناشوییبا توجه شوهر به زنان دیگر چه کنیم

ازدواجچگونه فرد مقابل خود را بشناسیم

ازدواجاشتباه دختران مجرد در ازدواج

ازدواجنشانه های عاشق شدن پسران

ازدواجاز کجا بفهمیم رابطمون به ازدواج ختم می شود

ازدواجازدواج با مرد مطلقه

ازدواجروابط بین دختر و پسر قبل از ازدواج و مشکلات آن

ازدواجآیا به خاطر عشقمان باید تغییر کنیم

مقالات صوتیآمادگی برای نزدیکی با همسر

مقالات صوتیاحساسات گمراه کننده در انتخاب همسر

مقالات صوتیزمان گفتن دوستت دارم به همسر

مقالات تصویریفیلم شکل گیری جنین در رحم

مطالب پزشکیاختلالات عملکرد جنسی مردان

مطالب پزشکیبرای تقویت بدن چکار کنیم

مطالب پزشکیافزایش سایز سینه

مطالب پزشکیقاعدگی دردناک-Dysmenorrhea

احکام شرعیبا درخواستهای جنسی همسر در ماه رمضان چه کنیم

احکام شرعیحکم شرعی چشم چرانی

احکام شرعیحکم شرعی رابطه زناشویی دهانی

تربیت فرزندانکشف و پرورش استعداد کودکان

تربیت فرزندانچگونه کودک منظم و مرتبی داشته باشیم

مطالب اجتماعی5 علت اصلی طلاق

مطالب اجتماعیعواملی که منجر به طلاق میشود

کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

دکتر تاج بخش کاندوم بدون حساسیت

زوج کالا

کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام