آموزش جنسی     پرسش و پاسخ پزشکی     مشاوره

کانال تنظیم خانواده

رژِم لاغری

طب سوزنی

بهروز کلینیک

کنترل وابستگی همسر

چکار کنم همسرم به من وابسته نباشد

کنترل وابستگی همسر

 

اگر شما هم همسري وابسته داريد كه زندگي را براي شما و خودش سخت كرده است این مطلب را بخوانید

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از همشهری آنلاین، تا انتهاي مطلب با ما همراه باشيد تا راهكارهاي مفيدي را براي كنترل اين مشكل و حل آن با هم مرور كنيم.

تغيير اما كم‌كم...

براي حل اين مشكل و طبيعي و به اندازه شدن وابستگي و محبت همسرتان به شما، بايد خيلي چيزها تغيير كند و اتفاقا شما بايد بهانه تغيير اين «خيلي چيزها» باشيد اما نكته مهم و اساسي اين است كه در زندگي، هيچ‌چيز يكباره تغيير نمي‌كند و نياز به مداومت، صبر و شكيبايي دارد. شما بايد با استفاده از توصيه‌هاي ما خيلي از عادت‌هاي زندگي روزمره و الگوهايي كه در رابطه شما و همسرتان شكل گرفته را كم‌كم و ذره ذره تغيير دهيد تا الگوي روابط همسرتان با شما تغيير كند و به حالت عادي بازگردد اما دقت كنيد اگر اين تغييرات يكباره و ناگهاني اتفاق بيفتد، همسرتان را دچار شوك و ضربه ناگهاني خواهد كرد و احتمالا باعث افسردگي و شكرآب شدن رابطه شما و او خواهد شد. پس دقت كنيد پيش از هر چيز خودتان را براي يك دوره تغييرات بلندمدت، كم‌كم و گاهي هم ناراحتي و دلخوري همسرتان آماده كنيد. مهم اما اين است كه شما مهربان، ثابت‌قدم و صبور باشيد.

استقلال شخصيتي

مهم‌ترين موضوع در بحث وابستگي به‌خصوص در ميان زنان، عدم‌توانايي تصميم‌گيري مستقل است. اين عدم‌توانايي در همه جنبه‌هاي زندگي بروز مي‌كند. در ابتدا ممكن است بروز اين ناتواني در تصميم‌گيري، براي شما دلچسب و شيرين باشد و احساس كنيد تصميم‌گيرنده نهايي در همه امور شما هستيد اما رفته‌رفته آسيب‌هاي اين سبك از ابراز علاقه و دلبستگي خودش را نشان خواهد داد و شما را خسته و عاصي خواهد كرد. بهترين كار اين است كه از موضوعات ريز زندگي شروع و در همين موضوعات جزئي و ريز، شخصيت و هويت او را تقويت كنيد. يك زن وابسته در انتخاب غذا، نوع لباسي كه مي‌پوشد، آرايش و نوع پيراستگي در داخل منزل، مسائل مربوط به بچه‌ها، انتخاب محل مسافرت و هر تصميم‌گيري ديگري كه در زندگي پيش بيايد، كاملا بي‌نظر است و سعي دارد از نظر شما تبعيت كند. دقيقا در همين بزنگاه‌هاست كه شما بايد سعي كنيد تصميم‌گيري را برعهده او بگذاريد و آهسته‌آهسته قدرت تصميم‌گيري او را تقويت كنيد؛ البته دقت كنيد نه با بي‌توجهي و بي‌محلي بلكه در كمال محبت، توجه و مهرباني تصميم را برعهده او بگذاريد و بعد هم از نتيجه كار تعريف و تمجيد كنيد تا انگيزه استقلال در او تقويت شود.

استقلال مالي

به‌گونه‌اي كه همسرتان مستقيما متوجه نشود، سعي كنيد مقدمات استقلال مالي او را در خانه فراهم كنيد. احتمالا تا امروز او هر كاري كه داشته يا هر خريدي كه برايش پيش مي‌آمده، نزد شما آمده و از شما مي‌خواسته تا جنس مورد نظر را براي او خريداري كنيد يا از شما مبلغ مشخصي پول مي‌گرفته و خريد مورد نظر‌ش را انجام مي‌داده. حالا اما شما بايد ابتدا بهانه كنيد كه دغدغه‌هاي فكري‌تان خيلي زيادشده و ذهنتان خيلي شلوغ شده است و كم‌كم مبلغ مشخصي را در ‌ماه به همسرتان بدهيد و از او بخواهيد تا پايان‌ماه هزينه‌هايش را از همان مبلغ مشخص بردارد و خريدهاي شخصي‌اش را از همان مبلغ مشخص هزينه كند. سعي كنيد مبلغ مورد نظر را به‌گونه‌اي انتخاب كنيد كه علاوه بر پرداخت هزينه‌هاي جاري او، مقداري هم پس‌انداز برايش بماند تا انگيزه و انرژي بيشتري براي همراه شدن با اين روش جديد از خود بروز دهد؛ البته در اين مرحله هنوز شما با هم به خريد مي‌رويد اما مديريت هزينه‌هاي مربوط به همسرتان را به ‌خود او سپرده‌ايد.

داستان مهم خريد

يكي از مهم‌ترين موقعيت‌هايي كه شما و همسرتان با آن مواجه هستيد و اهميت زيادي در موضوع وابستگي دارد، هنگام خريد رفتن است. معمولا افراد وابسته توانايي و قاطعيت كافي براي خريد كردن به تنهايي را ندارند و همواره سعي مي‌كنند نظر شما را بپرسند و براساس نظر شما تصميم‌گيري كنند و مسئوليت تصميمشان را بر گردن شما بيندازند. كاري كه شما بايد بكنيد اين است كه كم‌كم سهم خود را در تصميم‌گيري‌ها كاهش دهيد و تلاش كنيد همسرتان خودش براي خريد‌هايش تصميم بگيرد؛ مثلا اگر قبلا در مورد خريد يك مانتو قاطع نظر مي‌داديد و مي‌گفتيد: «اين مانتو براي تو مناسب است» يا « اين مانتو قشنگ است». حالا بايد بگوييد: «اين مانتو قشنگ است، آن يكي هم به شما خيلي مي‌آيد، ببين خودت كدام را دوست داري و همان را انتخاب كن». دقت داشته باشيد كه حتما همسرتان خواهد گفت: «نظر تو برايم مهم است و تو بگو كدام را بردارم» ولي تمام بار درماني كار شما بر پافشاري و عدم اعلام نظر قطعي‌تان استوار است. حتما در دفعات اول، اين كار براي همسرتان خيلي سخت خواهد بود اما به مرور او توانايي بيشتري براي انتخاب‌هاي خود به‌دست خواهد آورد.

رفت‌وآمدها را زياد كنيد

از ديگر مواردي كه مي‌تواند كمك زيادي به همسر شما بكند تا كمي از دنياي وابستگي به شما فاصله بگيرد، زياد‌شدن هوشمندانه رفت‌وآمدها و تعاملات اجتماعي است. كلمه هوشمندانه را استفاده كردم چون زياد شدن بي‌هدف و غيرهوشمندانه تعاملات، به شما كمكي نخواهد كرد. بايد سعي كنيد رفت‌وآمدها و تعاملات اجتماعي را كه همسر شما در موقعيت‌هاي آنها احساس استقلال و شخصيت بيشتري مي‌كند، افزايش بدهيد؛ مثلا اگر رفت‌وآمد خانوادگي با كسي داريد، سعي كنيد به جاي جمع‌هاي كنار هم و زن و شوهري، جمع‌هاي زنانه و مردانه جداگانه را به‌وجود بياوريد تا همسرتان در موقعيت‌هايي به دور از شما در معرض تعامل اجتماعي قرار بگيرد؛ مثلا مي‌توانيد همسرتان را تشويق كنيد تا يك گروه تلگرامي براي دوستان يا اقوام ايجاد كند و خود مديريت آن را برعهده بگيرد يا مثلا در مسجد محل يا مدرسه بچه‌ها فعاليت‌هاي اجتماعي انجام دهد، مي‌تواند عضو بسيج خواهران مسجد محل شود يا در فعاليت‌هاي انجمن اوليا و مربيان مدرسه فرزندتان مشاركت كند؛ البته دقت كنيد هوشمندي شما در ايجاد ميل و رغبت در همسرتان بسيار مهم است، بايد با زيركي و خلاقيت به نوعي همسرتان را به اين كارها ترغيب كنيد كه هم جذب آنها شود و هم احساس اجبار و بي‌ميلي نداشته باشد؛ البته بدانيد اين فعاليت‌ها براي او آسان نيست و نياز به پشتيباني، تشويق و همكاري صميمانه شما دارد تا به نتيجه مطلوب برسد.

تفريحات زنانه را تقويت كنيد

قطعا يكي از سخت‌ترين موقعيت‌ها براي همسرتان، موقعي است كه مي‌خواهيد او را براي مدتي طولاني‌تر از معمول تنها بگذاريد اما اين تنها ماندن‌ها براي او همانند دارو اثر درماني دارد و به حل مشكل وابستگي‌اش كمك مي‌كند. شما بايد به بهانه‌هاي مختلف مترصد اين باشيد كه همسرتان را در موقعيت‌هايي به دور از خود قرار دهيد؛ البته بهتر است در نبود شما افراد ديگري همراه همسرتان باشند و او در موقعيت‌هاي خوشايند و تفريحي بدون شما باشد. شما مي‌توانيد همسرتان را با دوستان يا اقوام خانم به مسافرت، تفريح يا گردش‌هاي زنانه بفرستيد. مي‌توانيد مثلا براي مادر و خواهر خود يا همسرتان به همراه همسرتان از يك تور مناسب بليت تهيه كنيد و آنها را به مسافرت بفرستيد يا حتي در شهر خودتان همسرتان را ترغيب كنيد كه با خانم‌هاي فاميل يا دوستانش تفريحات زنانه داشته باشد، به استخر برود يا مجالس دوره زنانه برگزار كند. چنين برنامه‌هايي يكي از بهترين موقعيت‌هاي ممكن براي تمرين دور بودن از شما در كنار احساس سرخوشي و تفريح است. درواقع طي چنين برنامه‌هايي ترس از نبودن شما رفته‌رفته با لذت همراهي و دوستي و تفريح جايگزين مي‌شود و همسر شما از دنياي وابستگي افراطي به شما فاصله مي‌گيرد.

با همسرتان صحبت كنيد

يك روز خوب، آرام و عاشقانه را انتخاب كنيد، 2فنجان چاي بريزيد و دست خانم‌تان را بگيريد و بهانه يك صحبت خوب را فراهم كنيد. موقعيت‌هاي مختلف وابستگي او را گوشزد كنيد؛ مثلا اينكه بدون وجود شما استقلال ندارد، خودش را فراموش كرده و لذت‌هايي را كه از خودش دريغ كرده به او يادآوري كنيد؛ مثلا مي‌توانسته با دوستانش به مهماني‌هاي زنانه يا حتي به مسافرت‌هاي كوتاه دوستانه برود و با اين وابستگي افراطي كه در او به‌وجود آمده از همه اين موقعيت‌ها محروم شده است. حالا با او توافق كنيد و كم‌كم و با ميل و رغبت خودش موقعيت‌هايي را به‌وجود بياوريد كه متكي به‌خود بودن و استقلال را تمرين كند. به او تأكيد كنيد تمرين اين موقعيت‌ها دليلي بر كم شدن محبت، علاقه و توجه شما به او نيست و همه اينها به‌خاطر خود اوست تا زندگي بهتري را تجربه كند. حالا شما تفاهمنامه لازم براي شروع اقدامات‌تان را امضا كرده‌ايد.

منبع: سلامت نیوز

مطلب پیشنهادی سایت تنظیم خانواده
رابطه جنسی
مشاوره ازدواج،مشاوره جنسی
آموزش زناشوئی
آموزشهای جنسی
مشاوره جنسی،مشاوره آنلاین
فیلم رابطه جنسی
رابطه جنسی
رابطه جنسی
امکانات فوق شامل خریدارای سی دی مقالات سایت و مجموعه آموزشی زوج خوشبخت نیز می شود

کانال تنظیم خانواده

مشاهده دسته بندی : مقالات مسائل جنسی و روابط زناشوئی

بازدید : 4428

جوان سازی واژن
فروش کاندوم
لیزیک
ccli
سیکس کالا
مشاوره

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

cloob Twitter Facebook google+

بخش ویژه کاربران عضو سامانه خدمات

مشاوره آنلاین

سفارش مقاله

مشاوره تلفنی

ویدئو های اموزشی و سلامت

مشاوره حضوری

بخش آموزشی ویژه متاهلین

پرسش و پاسخ جنسی

پرسش و پاسخ احکام شرعی

پرسش و پاسخ پزشکی

پرسش و پاسخ پیامکی

آزمون آمادگی ازدواج

دریافت بسته های آموزشی

کلاسها و دوره های آموزشی

دریافت پیامکهای ا»وزشی

مشاوره ازدواج

مشاوره جنسی

زناشوییمردان در زندگی زناشویی چگونه هستند

زناشویییک رابطه جنسی سالم، طولانی و لذت بخش ویژه زوجین

زناشوییچگونه شوهرداری کنیم-آموزش شوهرداری

زناشویینشانه های مردی که همسرش را دوست ندارد

زناشوییوضعیت جنسی موثر در ارگاسم زنان

ازدواجچگونه در انتخاب عشق اشتباه میکنید

ازدواجچطور همسر خوبی انتخاب کنیم

ازدواجآمادگی ازدواج دارید

ازدواجنکاتی دخترانه برای جذب مردان در نامزدی

ازدواجنحوه تشخیص سلامت روانی نامزد

مقالات صوتیراه نفوذ و تسخیر دل زنان

مقالات صوتیبا فشار جنسی چه کنم

مقالات صوتیبرای وفاداری شوهرم چکار کنم

مطالب پزشکیتاثیر قاعدگی بر پوست و مو

مطالب پزشکیهشدار جدید برای مصرف ‌کنندگان ویاگرا

مطالب پزشکیبرای درمان ویار در بارداری چی بخوریم

مطالب پزشکیعلل و درمان اختلالات جنسی در زنان

احکام شرعیآشنایی با برخی اصطلاحات

احکام شرعیفواید رابطه زناشویی در ماه رمضان

احکام شرعینظر اسلام درباره نیاز جنسی جوانان

تربیت فرزندانعلت ترس جدایی از والدین در کودکان

تربیت فرزندانچطور میتوان فرزند قد بلند داشت

مطالب اجتماعیرابطه آرایش و ازدواج

مطالب اجتماعیوضعیت روسپی گری در محلات جنوب تهران به مرحله هشدار رسید

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانواده گروه تنظیم خانواده در تلگرام

شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehi

شناخت-نامزدی-عقد-ازدواج

مسائل جنسی و روابط زناشوئی

پزشکی - بهداشت و سلامت

امور تربیتی فرزندان ویژه والدین

مسائل و احکام شرعی در زمینه زناشوئی

فایلهای صوتی آموزش زناشوئی

ویدئو های آموزشی و پزشکی

سایر مطالب

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان

زناشویینحوه مدیریت هزینه های زندگی مشترک

زناشوییچگونه آغاز گر رابطه جنسی باشیم؟

زناشوییعلت غمگین شدن مردان بعد از ارضا شدن

زناشوییچطور در رابطه جنسی تنوع ایجاد کنیم

زناشوییعلائمی که نشان می دهد رابطه جنسی برای شما مضر است

زناشوییبرای رابطه جنسی بیشتر چکار کنیم

زناشوییشناسایی کاندوم استاندارد

زناشوییمشاوره در خصوص خواب های جنسی

ازدواجبرای موفقیت در ازدواج چکار کنیم

ازدواج5 مانع اصلی ازدواج دختران

ازدواجچرا با هر پسری آشنا میشم بهم پیشنهاد رابطه جنسی میده

ازدواجآیا ازدواج با همکلاسی دانشگاه خوب است

ازدواجازدواجهایی که ریسک بالاتری دارند

ازدواجاهمیت اهداف دو طرف در ازدواج

ازدواجعلت گرایش به جنس مخالف

مقالات صوتیدانلود همسر از سایت همسریابی

مقالات صوتیزنده نگه داشتن حس جنسی نسبت به همسر

مقالات صوتیاحساسات گمراه کننده در انتخاب همسر

مقالات تصویریفیلم شکل گیری جنین در رحم

مطالب پزشکیاحتمال بارداری در زمان پریود

مطالب پزشکیبیوشیمی جنسی چیست ؟

مطالب پزشکیبرای تقویت بدن چکار کنیم

مطالب پزشکینقش رابطه جنسی در از بین بردن چین و چروک پوست

احکام شرعیآیا زنای ذهنی گناه است

احکام شرعیدر مورد ازدواج موقت بیشتر بدانیم

احکام شرعیرابطه زناشویی در محرم

تربیت فرزندانسن مناسب تربیت جنسی فرزندان

تربیت فرزندانغذاهای مفید برای کودکان

مطالب اجتماعیاطلاعات جنسی شما چقدر است

مطالب اجتماعیزنان بیشتر از طلاق پشیمان می شوند یا مردان

کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

دکتر تاج بخش کاندوم بدون حساسیت

زوج کالا فروش کاندوم دیجی کاندوم

کاندومک sanlikala

کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام