کانال تنظیم خانواده

رژِم لاغری

طب سوزنی

بهروز کلینیک

نگاهی به پدیده خیانت در زندگی زناشویی و دلایل آن


نگاهی به پدیده خیانت در زندگی زناشویی و دلایل آن


شاید فقط آنانی که خیانت همسر را لمس کرده‌اند بدانند که آمدن یک رقیب به زندگی زناشویی چه طعمی دارد.

یک قلب برای چند نفرwww.asheghi4u.net
روبه‌روی قاضی ایستاده است؛ قاطع و مصمم. وقتی یادش می‌آید که چطور بعد از 10 سال زندگی، مرد خانه‌اش او را از یاد
برد و با کسی دیگر پیمان عشق بست سیل اشک امانش نمی‌دهد و بغض ول‌کُنش نمی‌شود. شب‌های اول کمی دیر به خانه می‌آمد، هر شب نیم ساعت دیرتر از شب قبل اما وقتی او مثل همیشه اعتراض نکرد، دیر آمدن‌ها بیشتر شد، آنقدر بیشتر که روز هم نمی‌آمد. دلش نمی‌خواست هیچ فکر بدی بکند، ولی مجبور بود به ندای باطنش جواب دهد؛ او بوی یک رقیب را خوب حس می‌کرد.
www.asheghi4u.net
آن روز صبح زود که سایه به سایه شوهرش از خانه بیرون آمد و چند کوچه تنگ و پیچ‌درپیچ را بی‌صدا دوید، آن روز که در گرگ و میش صبح پشت سر مرد زندگی‌اش روبه‌روی یک خانه ایستاد و صدای نازک یک زن را شنید، آن ثانیه‌های تلخی که با چشم‌هایش مرد مورد علاقه‌اش را بدرقه کرد و گریه امانش نداد هرگز از یادش نمی‌رود. او از همسرش هیچ چیز نمی‌خواست، مگر یک قلب مهربان که سند شش دانگ منگوله‌دارش فقط به اسم او باشد. اما او این را از او دریغ کرد و حالا زن مقابل قاضی ایستاده است و تنها یک چیز می‌خواهد: «طلاق.»

شاید فقط آنانی که خیانت همسر را لمس کرده‌اند بدانند که آمدن یک رقیب به زندگی زناشویی چه طعمی دارد.www.asheghi4u.net

وقتی دو نفر پیمان عشق می‌بندند و قسم می‌خورند که روحشان یکی شود ولی در میانه راه یکی پیمان فراموش می‌کند و با پشت پا زدن به همه قول و قرارها راهش را از همسرش جدا می‌کند، طوفانی عاطفی شروع می‌شود که نتیجه‌اش جز فروپاشی بنیان زندگی نیست.

بی‌وفایی، زن و مرد نمی‌شناسد و آن کس که بی‌اعتقادتر به محبت است در بی‌وفایی پیشی می‌گیرد و قلبش را که قرار بود فقط برای یک نفر باشد به همه مشتریان عرضه می‌کند.

اگر همسر خیانتکار، موذیانه رفتار کند و طرف مقابلش نیز به خاطر اعتماد زیاد از خیانتش بویی نبرد، تا مدت‌ها می‌توان رابطه خائنانه را ادامه داد ولی اگر در میانه راه دست‌ها رو شود، اتفاقاتی گاه سخت‌تر از تقاضای طلاق و از هم‌پاشیده شدن خانواده رخ می‌دهد یعنی همان اتفاقاتی که در زندگی علی‌اکبر، شیرین و روح‌الله افتاد.

اسفندماه چند سال پیش یکی از اهالی محله پیشاهنگی کرج با مرکز فوریت‌های پلیس تماس گرفت و از کشف جسد مردی جوان مقابل منزل همسایه‌اش خبر داد. کارآگاهان که بلافاصله در صحنه حاضر شده بودند و احتمال می‌دادند خانواده صاحبخانه با مقتول آشنایی داشته باشند، به تحقیق از آنها پرداختند که معلوم شد مرد صاحبخانه به طرز مرموزی ناپدید شده و همسر و فرزند وی در خانه تنها هستند.

کارآگاهان به زن مشکوک بودند. برای همین از او بازجویی کردند تا سرانجام بگوید که چطور از چندی قبل با امیر آشنا شده و شوهرش علی‌اکبر نیز از ماجرا خبردار شده است. به دنبال این اعترافات جستجو برای یافتن علی‌اکبر نیز آغاز شد تا پس از دستگیری توسط پلیس او هم توضیح دهد که چطور وقتی متوجه ارتباط پنهانی همسرش با مقتول شده، عنان از کف داده و با ضربه‌های چاقو او را از پای درآورده است.

روح‌الله اما شوهری بود که در ماجرای خیانت همسرش به دست ابراهیم رقیب عشقی‌اش کشته شد. ماموران با بررسی این پرونده قتل متوجه شدند که شب حادثه پس از این‌که روح‌الله به محل کارش رفت زن، ابراهیم را به خانه‌اش دعوت کرد اما ناگهان شوهر وارد خانه شد و ابراهیم خود را مخفی کرد. وقتی مقتول برای استراحت به اتاق رفت، ابراهیم نه‌تنها خانه را ترک نکرد، بلکه در زیرپله مخفی شد و به همراه فاطمه قلیان کشید تا این‌که روح‌الله حضور مرد غریبه را فهمید و با او درگیر شد.

اما ابراهیم و فاطمه مقابل او ایستادند و با وارد کردن ضربات گوشتکوب و چاقو و فشار برگردن مقتول او را به قتل رساندند و جسدش را در پارک به آتش کشیدند.

خلا عاطفی و سایه سنگین سوم شخص www.asheghi4u.net
البته شاید پرونده تمام خیانت‌ها در زندگی مشترک به قتل منتهی نشود ولی بی‌گمان در تمامی آنها اتفاقات تلخی می‌افتد که عشق را به نفرت و گرمی محبت را به سردی انتقام تبدیل می‌کند.
دکتر مجید ابهری، آسیب‌شناس اجتماعی و متخصص علوم رفتاری در این‌باره به جام‌جم می‌گوید: بروز خیانت در زندگی زناشویی هیچ مشابهتی با این فرآیند در روابط اجتماعی ندارد. در روابط اجتماعی به خاطر پایین آمدن سطح اعتماد ممکن است حوادثی روی دهد که منجر به این ناهنجاری شود به طوری که داد و ستد، روابط دوستی، روابط شغلی و... از جمله روابطی هستند که در معرض خیانت قرار می‌گیرند. اما در روابط زناشویی مصادیق بارز خیانت از یک نگاه شروع می‌شود و ممکن است هر زوج خیانت را به نوعی از رفتار ربط بدهند.

او توضیح می‌دهد: حرف زدن بسیار صمیمانه با یک زن یا مرد بیگانه، گرم گرفتن یا درخواست برای موضوع یا موردی از سوی زن یا شوهر می‌‌تواند در این بحث بگنجد، اما به طور کلی در فرهنگ اخلاقی و اجتماعی ما خیانت در روابط زناشویی یعنی خروج از چارچوب‌های اخلاقی و موازین ارزشی به نحوی که فرد مرتکب چه زن و چه مرد هم از نظر عقیدتی مرتکب تخلف شده و هم از نظر عاطفی ممکن است دیگر قابل اعتماد نباشد.

ابهری با واکاوی ریشه خیانت در زندگی مشترک می‌گوید: www.asheghi4u.net
در ریشه‌یابی بروز این مشکل می‌‌توان گفت کمبودهای زندگی زناشویی احتمال بروز آن را بیشتر می‌کند یعنی چه از نظر روابط جنسی و چه از نظر ارتباطات عاطفی کلامی وقتی زن یا شوهر احساس خلا می‌کند و باور دارد که همسرش نمی‌تواند آن خلا را پر کند، به بیراهه کشیده می‌شود.www.asheghi4u.net

در این میان نقش شخص ثالث از نظر وسوسه و پافشاری در برقراری ارتباط نباید از نظر دور داشته شود، چون مرد یا زن درست در زمانی که به دنبال محبت می‌گردند، کسی سر راه سبز می‌شود و درست از همان نقطه ضعف شروع می‌کند. بنابراین دسیسه‌های شیطانی او به ثمر می‌نشیند و رابطه برقرار می‌شود.

این آسیب‌شناس ادامه می‌دهد: از نگاه آسیب‌شناسی رفتاری، زن و شوهر اولین کسانی هستند که متوجه انحراف و خیانت زوج می‌شوند، ولی در پاره‌ای از اوقات این پدیده ناخواسته وارد زندگی زناشویی می‌شود یعنی فرد اصلا باور نمی‌کند مرتکب چنین عملی شود و فقط به خاطر احساس وابستگی به برقراری ارتباط، آن رابطه را ادامه می‌دهد.

وفاداری ارزشی است که می‌تواند مانع خیانت شود اما این ارزش در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است اما زشت‌ترین حالت خیانت وقتی است که فرد سوم با قصد گسستن روابط عاطفی زوجین وارد عمل می‌شود و حتی برای از میان برداشتن مانع وجود زن یا شوهر با همدستی همسر خیانتکار دست به خون نیز آلوده می‌کند. درواقع در این شرایط بحث رقابت نیست، بلکه موضوع خیانت و از میان برداشتن یک انسان است.

این متخصص علوم رفتاری این گونه خیانت‌ها را ناشی از هوس‌های شیطانی می‌داند و می‌گوید:
در مقابل این عده زن‌ها و مردهایی هستند که به هیچ عنوان و در هیچ شرایطی حتی به اندازه یک نگاه حاضر به وارد کردن لطمه به روابط خود نیستند و با وجود همه کمبودها و مشکلات پاکدامنی و صداقت خود را حفظ می‌کنند و در نهایت از راه‌های قانونی و شرعی به رابطه خود خاتمه می‌دهند و پس از آن به فکر تشکیل زندگی دیگری می‌افتند.

او روی آوردن افراد به خیانت به همسر را ناشی از عوامل متعددی می‌داند و توضیح می‌دهد: اصل خیانت در روابط عاطفی و رفتاری به تربیت اول خانواده، باورها، آداب، رسوم و فرهنگ خانوادگی، شرایط گذران دوران قبل از ازدواج و درجه خلوص و ایمان برمی‌گردد یعنی وقتی دختر یا پسری در خانواده خود خیانت والدین را تجربه می‌کند و آن را در روابط دوستی پیش از ازدواج هم آزمایش می‌کند، ممکن است در زندگی مشترک نیز به همان راه کشیده شود.

واکسن ضدخیانت
این استاد دانشگاه ادامه می‌دهد: با توجه به مطالعات انجام شده در مورد مردان و زنانی که در زندگی زناشویی مرتکب این‌گونه خطاها می‌شوند، درجه ایمان و باورهای عقیدتی به عنوان واکسن ضدخیانت به عنوان اولین عامل شناخته می‌شود به طوری که اگر این باورها در فرد کمرنگ باشد، میزان تسلطش بر زندگی و کنترل روابطش در بیرون از خانه ضعیف می‌شود.
ابهری به برخی از توجیهات رایج نظیر این‌که همسرم نامرتب و سهل‌انگار بود اشاره می‌کند و می‌گوید: برخی از گفته‌های همسرانی که به خیانت روی آورده‌اند درست است، یعنی نماد رفتاری بعضی از زوجین در خانه می‌تواند منجر به پایه‌ریزی انحرافات رفتاری شود. مثلا مردی که با ظاهری نامرتب و بدون توجه به سلیقه و علاقه همسرش هر چه خود می‌خواهد انجام می‌دهد یا بانوانی که در خانه وضعی نامرتب و آشفته دارند روابط عاطفی‌شان دچار تزلزل شود.

البته نباید فراموش کرد که در پاره‌ای از اوقات بعضی از همسران خیانت را به عنوان ابزار انتقام انتخاب می‌کنند یعنی وقتی متوجه انحراف رفتاری همسر خود می‌شوند با این‌که قصد این کار را ندارند، براساس تصمیمات شتاب‌زده و غیرمنطقی و با هدف انتقام‌گیری مرتکب خیانت می‌شوند.www.asheghi4u.net

بی‌توجهی به وفاداری
دکتر علی انتظاری، جامعه‌شناس و استاد دانشگاه، این موضوع را از زاویه دیگری بررسی می‌کند. او به «جام‌جم» می‌گوید: ارزشی که می‌تواند مانع خیانت شود، وفاداری است. یعنی افراد باید باور داشته باشند پیمانی بسته‌اند و نباید از آن تخطی کنند. اما این ارزش در جامعه ما کمتر مورد توجه قرار گرفته است و کسی روی آن تاکید ندارد، درواقع در جامعه ما به خاطر تفکیک نشدن فرهنگ و شرع، این ذهنیت در مردان ایجاد شده که ازدواج موقت یا مجدد یک امکان شرعی است، یعنی آنها فکر می‌کنند شرع فرصتی را برای خیانت مهیا کرده و آن را تایید می‌کند. این درست مثل این است که قانون به ما اجازه بدهد تا انتهای یک جاده برویم، ولی آیا واقعا لزومی دارد که همه افراد تا آخر جاده بروند؟www.asheghi4u.net

او با بیان این مقدمه عوامل دخیل در بروز خیانت را برمی‌شمرد و می‌گوید: تداخل مرزهای فرهنگ و شرع از علل اصلی خیانت مردان است، ولی تلافی کردن یا وجود توهم خیانت از مهمترین دلایل خیانت زنان محسوب می‌شود. این در حالی است که خیانت زن می‌تواند از انجام ندادن وظیفه مردان ناشی شود. مثلا مردی که به خاطر فشار اقتصادی بیشتر به کسب درآمد توجه دارد و محبت کردن به همسر و تامین نیازهای عاطفی او را از یاد می‌برد، باعث ایجاد خلا در خانواده می‌شود که می‌تواند زمینه بروز خیانت را فراهم کند.

انتظاری در ادامه به بروز خیانت تحت تاثیر جهانی شدن اشاره می‌کند و توضیح می‌دهد: جهانی شدن در واقع به معنی غربی‌شدن است و فرهنگ غرب، لذت‌گرایی، ظاهرگرایی و زندگی دنیوی را ترویج می‌کند. www.asheghi4u.net

پس در چنین جامعه‌ای افراد لذت‌های مادی را بر لذت‌های معنوی ترجیح می‌دهند. همان طور که می‌بینیم زنان و مردان ما همواره تلاش می‌کنند تا با شیوه‌های مختلف خود را زیبا کنند. این در حالی است که گرایش‌های التذاذی به جای گرایش‌های معنوی روحانی در مردان، مزید بر علت شده و وفاداری را کمرنگ می‌کند و فرد را به جایی می‌رساند که براحتی تن به ارتباط با افرادی غیر از همسرش بدهد.

این استاد دانشگاه، تاخیر در سن ازدواج و مایل نبودن به ازدواج و علاقه به داشتن روابط آزادانه را از جمله عوامل زمینه‌ساز خیانت می‌داند و می‌گوید: این‌که برای افراد امکان ازدواج به موقع نباشد و ترس از نتیجه ازدواج هم وجود داشته باشد، باعث می‌شود فرد به ایجاد در رابطه با دیگران بپردازد و در عین حال امکان برقراری ارتباط برای افرادی که یک‌بار ازدواج کرده‌اند نیز فراهم شود. در این میان برخی دوست ندارند زیر بار مسوولیت زندگی مشترک بروند پس سعی می‌کنند خودشان را در اختیار کسانی که وضعیت مالی مناسبی دارند قرار دهند که این افراد هم کسانی نیستند جز افراد متاهلی که صاحب زن و فرزندند.www.asheghi4u.net

سلام محبت، خداحافظ خیانت
این جامعه‌شناس البته در کنار تمام این عوامل به نقش محبت در زندگی زناشویی تاکید ویژه‌ای دارد و می‌گوید: بعضی از افراد از سردی روابط با همسرشان ناراحتند به همین سبب احساس تعهد نسبت به او نمی‌کنند. بویژه در مردان اگر چه آنها افرادی تنوع‌طلب هستند، اما هرگز نمی‌خواهند زندگی‌شان صدمه ببیند. پس اگر زن بتواند حس تعلق و تعهد به خانواده و این‌که مرد، زن و بچه‌هایش را دوست داشته باشد را تقویت کند به واسطه تقویت روابط عاطفی احتمال بروز خیانت کم می‌شود.
www.asheghi4u.net

منبع: جام جم آنلاین

کانال تنظیم خانواده

مشاهده دسته بندی : مقالات مسائل جنسی و روابط زناشوئی

بازدید : 16619

جوان سازی واژن
فروش کاندوم
لیزیک
فروشگاه کاندوم سیسیلی

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

cloob Twitter Facebook google+

بخش ویژه کاربران عضو سامانه خدمات

مشاوره آنلاین

سفارش مقاله

مشاوره تلفنی

ویدئو های اموزشی و سلامت

مشاوره حضوری

بخش آموزشی ویژه متاهلین

پرسش و پاسخ جنسی

پرسش و پاسخ احکام شرعی

پرسش و پاسخ پزشکی

پرسش و پاسخ پیامکی

آزمون آمادگی ازدواج

دریافت بسته های آموزشی

کلاسها و دوره های آموزشی

دریافت پیامکهای ا»وزشی

مشاوره ازدواج

مشاوره جنسی

زناشوییچرا مردان بعد از رابطه جنسی می خوابند

زناشویینشانه های سرد شدن زندگی زناشویی

زناشوییمواقعی که باید به همسرتان بگویید دوست دارم

زناشوییوقتی همسرم به خانه بر میگردد چه کار کنم

زناشویینشانه های زندگی جنسی سالم

ازدواجدرخواستگاری چه مواردی رابگوئید و چه مواردی را نگوئید

ازدواجاهمیت معیار طبع جنسی در انتخاب همسر

ازدواجانتظارات نادرست از ازدواج

ازدواجمهارتهای مهم در روابط عاطفی تا ازدواج

ازدواجضروریات نامزدی تا عروسی

مقالات صوتیچطور جلوی تنوع طلبی شوهرم را بگیرم

مقالات صوتیزمان گفتن دوستت دارم به همسر

مقالات صوتیدلایل افزایش تنوع طلبی جنسی مردان و زنان

مطالب پزشکیانزال زودرس شايع‌ترين مشكل جنسي مردان و پيشگيري.

مطالب پزشکیراههای جلوگیری از ریزش مو در دوران بارداری

مطالب پزشکی46 درصد اصفهانی ها اختلال جنسی دارند

مطالب پزشکیویتامین موثر بر اختلال نعوظ مردان

احکام شرعیحدود رابطه زن و مرد نامحرم در فضای مجازی

احکام شرعیاحکام شرعی در زمینه بارداری و تولد فرزند

احکام شرعیبا درخواستهای جنسی همسر در ماه رمضان چه کنیم

تربیت فرزندانسن بلوغ دختران

تربیت فرزنداندرمان کودک خجالتی

مطالب اجتماعیواکنش خانم ها به چشم چرانی مردها

مطالب اجتماعیچرا یک رابطه عاطفی بد را ادامه می دهیم

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانواده گروه تنظیم خانواده در تلگرام

شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehi

شناخت-نامزدی-عقد-ازدواج

مسائل جنسی و روابط زناشوئی

پزشکی - بهداشت و سلامت

امور تربیتی فرزندان ویژه والدین

مسائل و احکام شرعی در زمینه زناشوئی

فایلهای صوتی آموزش زناشوئی

ویدئو های آموزشی و پزشکی

سایر مطالب

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان

زناشویی۵ انتظار زنان از شوهر هنگام برقراری رابطه

زناشوییفعالیتهای روزمره برای افزایش میل جنسی

زناشوییعلت خسته شدن از زندگی مشترک

زناشوییهماهنگی بین زوجین برای برقراری رابطه جنسی

زناشوییچگونه رابطه جنسی بهتری داشته باشیم

زناشوییچگونه با خانواده همسر رفتار کنیم

زناشوییاطلاعات جامع از ارگاسم زنان

زناشوییرابطه زناشویی غیرمتعارف

ازدواجاز کجا بفهمید مردی جذب شما شده است

ازدواجسرد شدن در دوران آشنایی و نامزدی

ازدواجچطور به خواستگار از بیماریمان بگوییم

ازدواجآیا اخلاق نامزدتان بعد از ازدواج تغییر میکند

ازدواجچرا پسرها از ازدواج فراری اند؟

ازدواجاز کجا بفهمید احساسات در انتخاب همسر فریبتان میدهد

ازدواجنکات مهم در دوران نامزدی

مقالات صوتیزنده نگه داشتن حس جنسی نسبت به همسر

مقالات صوتیچطور یک زن جذاب باشید

مقالات صوتیآنچه زنان بايد در مورد مردان بدانند

مقالات تصویریفیلم شکل گیری جنین در رحم

مطالب پزشکیآیا خودارضایی باعث تغییر شکل اندام تناسلی میشود

مطالب پزشکیداروهای موثر در ناتوانی جنسی

مطالب پزشکیاحتمال بارداری در زمان پریود

مطالب پزشکیاهمیت مشاوره قبل از بارداری

احکام شرعیپاسخ به سوالات زناشویی شرعی-بخش یازده

احکام شرعیتفریح جنسی از نظر اسلام

احکام شرعیسری ششم پرسش و پاسخ احکام شرعی در زمینه مسائل جنسی و زناشوئی

تربیت فرزندانتشخیص اختلالات روحی و روانی کودکان

تربیت فرزنداندرمان کودکان بیش فعال بدون دارو

مطالب اجتماعیافزایش میانگین سن ازدواج در تهران

مطالب اجتماعیقبل از طلاق به بعد از طلاق فکر کنید

کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

دکتر تاج بخش کاندوم بدون حساسیت

زوج کالا فروش کاندوم

کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام