کانال تنظیم خانواده
محصولات زناشویی

فرزندم از دخول شنیده و می پرسد یعنی چه

فرزندم از دخول شنیده و می پرسد یعنی چه

فرزندم از دخول شنیده و می پرسد یعنی چه

نوجوانم از «دخول» شنیده و می پرسد یعنی چه؟

 پرسش: من یک پسر دوازده ساله دارم. به تازگی از یکی از همکلاسی‌ها واژه هایی رو شنیده واون به ظاهر دوست پسرم رو تشویق کرده که خودش بره سرچ کنه و ایشون هم با گوشی من چیزهایی که شنیده بوده رو سرچ کرده.

نمیدونم چقدر اطلاعات به دست آورده ولی من و پدرش باهاش صحبت کردیم و گفتیم هر سوالی که داره از ما بپرسه و سرچ نکنه. اگر ما جواب رو نمیدونستیم اونوقت با نظارت ما سرچ کنه. مثلا دقیقا دخول از جلو و پشت رو شنیده بود که سرچ کرده بود.

این مطلب را بخوانید :  وقتی کودکان سوال جنسی می پرسند

ما گفتیم دخول از پشت که اصلا یک کار نکوهیده است ولی اینکه دخول وسکس چیه هیچی نگفتیم. فقط گفتیم که این عمل بین همسران اتفاق میفته وکاری برای ازدیاد نسل هست. گفتیم فعلا همینقدر بدون تا وقتش برسه و بیشتر بدونی. آیا ما درست عمل کردیم؟

 پاسخ از دکتر شکیب

من ۵ اصل را در این مورد می گویم و شما خودتان قضاوت کنید که چقدر اصولی رفتار کرده اید.

قبل از آن بگویم که مطالعات نشان داده متوسط سنی که بچه ها برای اولین بار پورن می بینند، حدود ۱۱ سالگی است. یک آمار دیگر هم بگویم که بیشتر شاخ در بیاورید: ۴۲درصد نوجوانان ۱۰ تا ۱۷ سال اذعان می کنند که پورن تماشا می کنند. آمارها غربی است، اما دستکم در شهرهای بزرگ ما، گمان نمی کنم تفاوت چندانی بین ما و غرب باشد.

اصل اول: بپرسید

وقتی کودک یا نوجوانی از سکس می پرسد، یا شما متوجه می شوید که مثلاً خودش سرچ کرده، یعنی سوالی در ذهنش مطرح شده. شما اول باید بدانید تا اینجا، خودش چه پاسخی برای پرسش اش پیدا کرده. پس با او صحبت کنید و بپرسید خودش چه فکر می کند؟ پاسخ شما باید روشن تر و علمی تر و قانع کننده تر از آن چیزی باشد که او خودش فهمیده. اگر چیزی را فهمیده که شما فکر می کنید نباید می فهمیده هم، پاسخ شما نباید «ماستمالی» باشد. شما آنچه فهمیده را تصحیح می کنید. هرچند لازم نیست دقیق تر و با جزییات بیشتر توضیح بدهید.

اصل دوم: سرزنش نکنید

حتی وقتی کودک شما تصادفا پورن ببیند، اینقدر به او آسیب نمی خورد که شما پدر و مادر با برخورد غلط به او آسیب می زنید. در این موارد، هرگز با کودک یا نوجوان دعوا نکنید. نگویید «غلط کردی، این حرفها به تو‌نیامده» یا «چقدر بی حیا شده ای» یا «معلوم شد صلاحیت استفاده از موبایل و کامپیوتر نداری». تنبیه در این موارد، مخرب است. شما در این مورد با او صحبت می کنید، بدون القای احساس گناه.

اصل سوم: طبقه بندی کنید

کودک یا نوجوان باید در همه گفتگوها این اصل را از شما بیاموزد که هر موضوعی، سن خودش را دارد. مثلاً وقتی کودک ۱۲ ساله از دخول می پرسد، شما تاکید می کنید این، اتفاقی است که بین زن و شوهرها می افتد و هنوز وقتش نرسیده که درباره ش صحبت کنیم: «عزیزم همان طور که یک پسر دو ساله توی بغل مامان و بابا می نشیند، اما یک پسر ۱۰ ساله این کار را نمی کند، یا همان طور که بابا رانندگی می کند اما شما نه، هرکاری زمان خودش را دارد. روابط جنسی هم کار یک نوجوان نیست.»

اصل چهارم: به ازدواج ربط بدهید

در پاسخ به پرسش های جنسی کودک و نوجوان، ضرب المثل «کار هر بز نیست خرمن کوفتن...» را در ذهن داشته باشید. کودک از شما یاد می گیرد که روابط جنسی وقتی اتفاق می افتد که آدمها شایستگی اش را پیدا می کنند: «عزیزم مردها و زنها هر وقت ازدواج می کنند، این کار را با هم انجام می دهند.»

اصل پنجم: جرات ورز باشید

نه رفتار منفعلانه و لحن ضعیف و مردد، نه از سر باز کردن (حالا بگذریم، بعداً صحبت می کنیم) و نه رفتار پرخاشگرانه، هیچ کدام سازنده نیست. با قاطعیت و لحنی ملایم و با تماس چشمی کامل و با توجه و حواس جمع، در این موارد با فرزندتان گفتگو کنید. روشن و شفاف صحبت کنید. خوب گوش کنید و خوب پاسخ بدهید و نقطه پایان برای حرف هایتان بگذارید. موضوع را باز نگذارید و رها نکنید.

مطلب از دکتر شکیب

این مطالب مرتبط را بخوانید :

آیا فرزندتان فیلم و تصاویر غیر اخلاقی می بیند

 کانال تنظیم خانواده

مشاهده : همه محتوای مربوط به امور تربیتی کودکان و نوجوانان

بازدید : 2211

ccli
بازی شهر عشق

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

Twitter Facebook
logo-samandehi

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
مهم ترین عامل ایجاد تنش بین زوجین
مهم ترین عامل ایجاد تنش بین زوجین

شوهرم فکر کرده من نوکرشم
شوهرم فکر کرده من نوکرشم

معیارهای مهم برای انتخاب همسر
معیارهای مهم برای انتخاب همسر

نقش و جایگاه  زیبائی در ازدواج
نقش و جایگاه زیبائی در ازدواج

هورمونهایی که باعث چاقی زنان می شوند
هورمونهایی که باعث چاقی زنان می شوند

چطور بفهمیم سرما خوردیم یا آنفولانزا گرفتیم
چطور بفهمیم سرما خوردیم یا آنفولانزا گرفتیم

چطور توانایی مغز را افزایش دهیم
چطور توانایی مغز را افزایش دهیم

طرح چکاپ همسران
طرح چکاپ همسران


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

دکتر تاج بخش کاندوم فضایی

بازی شهر عشق کاندوم فضایی

 افراد آنلاین :

43303

بازدید امروز:

56150

بازدید دیروز:

209276118

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام