دوران نامزدی برای چیست

دوران نامزدی برای چیست

نامزدی دورانی است که بعد از توافق دو نفر براي ازدواج در آينده شروع ميشود . قرارداد نامزدی باعث پیدایش یک تعهد اخلاقی، نوعی نسبت خویشاوندی و آثار حقوقی ميشود . که البته این معنی در جلسه ی نامزدی با انگشت کردن انگشتر و یا رد و بدل هدیه ها انجام می شود .

معنای عرفی نامزدی آن است که دختر و پسر امادگی خود را براي تشکیل خانواده اعلام کنند و بپذیرند که همسر یکدیگر شوند.« در مواردی که دو فرد تصمیم به بستن پیمانی گرفته اند و در شرایط آن هم با هم کنار آمده اند، گاه به علت موانع خارجی نمی توانند پیمان نهایی را بطور قطع واقع سازند، پس برای این که زمينه را آماده سازند و در آينده هم به وقوع قرارداد مطمئن باشند، در برابر هم تعهد ميکنند که آن را در زمان معین و با همان وضعیت مورد توافق، منعقد سازند.

این پیمان مقدماتی را،« وعده قرارداد یا پیش قراردادی و گاه قولنامه» می نامند. همانطور که در قبل هم به آن اشاره شد، در ازدواج رایج است که مرد به خواستگاری زن میرود و بعد از گفت و گو در مورد زندگی آينده و سازش هر دو خانواده، عاقبت زن و مرد نامزد میشوند . اما نامزدی با تنظیم سند انجام نمی شود و در واقع نوعی قرارداد است، قراردادی که رسمیت قوانینی و حقوقی ندارد. بدین ترتیب نامزدی در قانون، وعده و قرار ازدواج است که بین دو نفر به خاطر ازدواج در آينده بسته ميشود . این مسئله در حالیست که صیغه عقدی منعقد نشده است.

به هر حال نامزدی معنای قانونی خود را در هيچکدام از این موارد پیدا نمی کند و همانطور که اشاره شد از نظر قانون نامزدی وعده ی ازدواج بدون انعقاد عقد میباشد.

جشن نامزدی

جشن نامزدی جشنی است که بعد از نامزد شدن براي اعلام نامزدی و اشنا شدن با بستگان یکدیگر برپا ميشود . معمولاً دو یا سه ماه یا ۵ یا ۶ ماه پس از بله برون یا همان عقد خصوصی مبادرت به برگزاری جشن نامزدی ميکنند امروزه برخی از خانواده ها متمایل هستند که پیوند دختر و پسرشان را با برگزاری جشن نامزدی به صورت رسمی تری اعلام کنند. جشن نامزدی میتواند از یک مهمانی خانوادگي خصوصی و کوچک تا یک مراسم باشکوه و باشکوه و با حضور تعداد زيادي مهمان برپا شود. این جشن در ایران در سالهای گذشته شایع شده  حتی براي این مراسم کارت دعوت هم چاپ ميشود .

در یونان کهن، جشن نامزدی مثل یک معامله تجاری بود. بدین صورت که یک قرارداد شفاهی بین داماد و پدر عروس صورت می گرفت و حتی در این مراسم عروس خانم حضور نداشت.

در وضعیت امروزی، برگزاری مجلس های نامزدی بصورت یک مهمانی و براي صحبت در مورد آينده ازدواج زوجین است. در یک جشن نامزدی امروزی می بایست به عواملی مانند:تعيين بودجه مراسم، مکان برگزاری مراسم، تهیه فهرست مهمانان، تهیه فهرست تشریفات و بسياري مراسم های ديگر پرداخت. معولاً در مراسم های نامزدی کادو براي عروس خانم به وسیله خانواده داماد تهیه ميشود و مهم ترين کادو که علامت پایداری و تعهد زوجین است، حلقه نامزدی است.

بیشتر بدانید: مرز رابطه جنسی در نامزدی

لازم است دو مطلب مورد توجه قرار گیرد:

نخست آنکه قرار ازدواج زن و مرد به معنای محرمیت شرعی و قانونی نیست.

دوم آنکه دو طرف در زمان نامزدی و تا زمانیکه صیغه ی نکاح جاری نشده است، همچنان به یکدیگر نامحرم هستند و رابطه آنان تحت این عنوان که قرار است بزودی با عقد نکاح به ازدواج هم درآیندهبه هیچ وجه شرعی و حتی قانونی نیست، مضافاً این که این دو هنوز زن و شوهر نیستند اگرچه که نامزدی آنان منتهی به ازدواج شود.

مدت زمان نامزدی

نمی توان فاصله زمانی معینی را براي مدت نامزدی مشخص کرده، بلکه این مدت بستگی به شرایط و موقعیت دختر و پسر و شرایط خانوادگي و اجتماعي آن ها دارد. در این زمان دختر و پسر باید به انس و الفت و شناخت و تفاهم رسیده و حس کنند که ديگر امادگی لازم را براي زندگی مشترک دارند، برای این که زندگی همراه با بعضی مشکلات و وظایف مخصوصِ خود است.

بنابراین کوتاه و یا طولانی مدت بودن این زمان به وضعیت و نیاز دو طرف و خانواده برمیگردد ، در صورتی که شرایط ویژه ای مثل ادامه تحصیلات و طی کردن سربازي و موردهای ديگر... وجود نداشته باشد، دختر و پسر و خانواده هایشان امادگی لازم را براي عروسي به دست آورده باشند، در حدود ۶ـ۹ ماه زمان مناسبی براي این دوران میباشد . پس نباید بسیار عجله کرد که دو طرف فرصت کافی روحی و روانی را نداشته و یا بسیار طولانی نمود که دچار خستگی و دلزدگی شده و آثار نامطلوبی بر زندگی آنها گذارد.

بیشتر بدانید: نکات مهم در دوران نامزدی

بیشتر بدانید: آنچه در دوران نامزدی و شناخت مهم است

منبع: همسران

این مطلب در تاریخ 2019-07-30 06:08:11منتشر شده است

اشتراک گذاری مطلب
فیسبوک توییتر تلگرام
امتیاز:5
دسته بندی
مطالب قبل از ازدواج
تعداد بازدید
2553

نظر شما در مورد مطلب دوران نامزدی برای چیست چیستبازی شهر عشق
کانال تنظیم خانواده


بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehiاینماد

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

معرفی و دانلود کتاب

مطالب سایت جهت موبایل

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
طلاق غیابی زن: چطور بفهمم زنم طلاق غیابی گرفته
طلاق غیابی زن: چطور بفهمم زنم طلاق غیابی گرفته

معتاد شدن شوهرم را به خانواده‌اش بگویم؟
معتاد شدن شوهرم را به خانواده‌اش بگویم؟

پسری که باهاش هستم قبول نمی کند به درد هم نمی خوریم
پسری که باهاش هستم قبول نمی کند به درد هم نمی خوریم

آیا دوست داشتن برای ازدواج کافیست
آیا دوست داشتن برای ازدواج کافیست

تمرین برای آب کردن چربی شکم
تمرین برای آب کردن چربی شکم

دلیل خواب آلودگی بعد از آمیزش جنسی
دلیل خواب آلودگی بعد از آمیزش جنسی

در مورد مشاوره ازدواج و زناشویی بیشتر بدانیم
در مورد مشاوره ازدواج و زناشویی بیشتر بدانیم

دلایل افزایش شوهر آزاری زنان ایرانی
دلایل افزایش شوهر آزاری زنان ایرانی


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

تست آنلاین ابتلا به کرونا

بازی شهر عشق دکتر تاج بخش

 افراد آنلاین :

13865

بازدید امروز:

47690

بازدید دیروز:

233987856

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

دنبال کردن تنظیم خانواده صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام