کانال تنظیم خانواده
لاولا مارکت

رفتار با شوهر حسود-علت حسادت مردها

رفتار با شوهر حسود-علت حسادت مردها

رفتار با شوهر حسود-علت حسادت مردها

در این مقاله به ریشه یابی علل حسادت شوهر، نحوه‌ رفتار با شوهر حسود و همچنین درمان حسادت نسبت به همسر پرداخته شده‌است.

شوهر حسود

بدیهی است كه هم مردان و هم زنان می‌توانند حسود باشند، اما حسادت در مردان، به دلیل ویژگی‌های خاصی كه دارند می‌تواند پیامدهای زیانبارتری در پی داشته باشد. آنچه در اینجا بحث خواهیم كرد، حسادت معمولی كه در روابط عاشقانه زن و شوهر وجود دارد و باعث آزار هیچ یک از طرفین نمی‌شود نیست، بلكه حسادت بیمار گونه‌ای است كه برخی مردان به آن مبتلا هستند.

هر از گاهی این حسادت تا جایی می‌رود‎ که از اطرافیان خود می‌شنویم كه چگونه حسادت دیوانه‌وار مردی منجر به حوادث تلخ و وحشتناك می‌شود. این افراد هیچ حد و مرزی نمی‌شناسند و حتی صحبت كردن همسرشان را با دوستان و ارتباط او را با خانواده خودش نیز محدود می‌كنند.

غیرت متفاوت از این حسادت و ترس بیش از اندازه است. رفتار بیمار گونه این مردان موجب می‌شود كه حتی آنان به افكار و اندیشه‌های همسر خود نیز حسادت كنند. گاهی به نظر می‌رسد كه مردان حسود بیش از حد غیرتی هستند، ولی این دو مقوله كاملا با یكدیگر تفاوت دارند.

علائم و نشانه‌های شوهر حسود

- تعهد و نگرانی بیش از حد

- علاقه، توجه و خوبی بیش از حد

- اصرار بر همراهی همیشگی

- نیاز به ابراز علاقه مداوم

- تلفن‌ها و تماس‌های بیش از حد

- بدگویی از دیگران

- تمام وقت شما را برای خودشان می‌خواهند

- انتقاد و زیر سوال بردن زندگی شما قبل از ازدواج با او

این مطلب را بخوانید : غیرت یا حسادت

علل حسادت به همسر

حسادت بسیار بیش از آن که ربطی به عشق داشته باشد با عزت نفس پایین ربط دارد. عدم اعتماد بنفس و ترس از دست دادن شریک زندگی از مهمترین عوامل حسادت نسبت به همسر است.

حسودها تصور می‌کنند که جذاب نیستند و در نظر شریک خود چندان باهوش و باارزش به نظر نمی‌آیند و به همین دلیل فرد دیگری که دارای این خصوصیات است را خطری می‌پندارند که می‌تواند نتایجی اسف‌بار به بار بیاورد.

ریشه یابی علل حسادت به همسر

علت حسادت مردها

حسادت معمولا در کودکی ریشه دارد. افراد حسود ممکن است در کودکی خود توجه لازم را از والدین دریافت نکرده باشند و خود را آنقدرها لایق عشق دیگری ندانند. گاهی هم ریشه را باید در روابط پیشین فرد پیدا کرد.

شاید شریک پیشین زندگی با فرد دیگری ارتباط داشته و خیانت کرده باشد. حالا که او در رابطه‌ای دیگر قرار گرفته ترس شعله می‌کشد که نکند شریک کنونی ‌نیز او را ترک کند.

نحوه برخورد با شوهر حسود

- به شوهرتان اطمینان دهید و سپس تکلیف را مشخص کنید. آن‌هایی که شوهری حسود دارند باید برایشان روشن کنند که «من دوستت دارم و می‌خواهم با تو سر کنم. تو خودت مسئول حسادتت هستی. باید کاری علیه آن بکنی و اگر نمی‌توانی باید از یک درمانگر کمک بگیری».

- كارهایی که می‌کنید را به خاطر حسادت او مخفی نگه ندارید. به خصوص اگر حسادت به یك رفتار آزار دهنده تبدیل شود. ولی انجام این كار فقط شرایط را بدتر می‌كند. این شیوه، شیوه مناسبی برای برخورد با حسادت نیست. در شیوه صحیح، هر دو طرف باید بدون هیچ كتمان و مخفی‌كاری با یكدیگر رفتار كنند.

- وقتي مردتان به شما حسادت كرد، اگر با صحبت و مذاكره بخواهيد ثابت كنيد كه به او وفاداريد، بي فايده است. مذاكره و نرمش نشان دادن گاهي كار را خرابتر مي كند، زيرا مرد 

به اشتباه اينطور استنباط مي كند كه پس حق داشته است حسادت كند، لذا با وی قاطع باشيد، يك «نه » بگوييد و سكوت موقرانه خود را حفظ كنيد.

- وقتي حسادتش گل كرد، همان لحظه به او محبت نكنيد، زيرا با اين ترتيب شرطي مي شود. چون به ذهنش اينگونه خطور مي كند كه از پس هر حسادتي محبت است ! پس هر بار كه حسادت كند، محبت خواهد ديد!

- وقتي حسادت مي كند او را مسخره نكنيد. اگر احساس او را به بازي بگيريد، عواقب خطرناكي در انتظار شماست. بعضي از زنها به نادرست از اين كار مرد خوششان مي آيد و از مرد خود سوءاستفاده مي كنند. برحذر باشيد كه اين كار عاقبت خوشي ندارد و بايد متوقف شود.

- وقتي به شما حسادت كرد، براي رفع آن با او لجبازي نكنيد چون در چنين مواقعي عاقبت اين شما هستيد كه فدا مي شويد ! ابتدا سعي نماييد تا با شيوه هاي معقول با او مذاكره كنيد. 

- وقتي در محلي هستيد كه متوجه شديد دارد حسادتش گل مي كند و ممكن است با شما يا با ساير ميهمانان درگير شود، بهتر است جاي خود را عوض كنيد يا به بهانه كمك به صاحبخانه به آشپزخانه برويد و خود را مشغول كنيد. در صورتي كه باز هم به قول معروف به شما «پيله » كرد، محل را ترك گفته و با او قهر كنيد ! منتها « قهر قشنگ »، يعني هم با او حرف بزنيد و هم با وي خيلي خوش و بش نكنيد.

- بيشتر مردها به يكي دو نفر از اطرافيان حسادت مي كنند. اين افراد ممكن است باجناقشان، پسرخاله يا پسرعموي شما باشند ، يا گاهي ممكن است اين حسادت به يكي از خويشان و يا در نهايت نسبت به يكي از دوستان مشترك شما باشد.

پس از اينكه حساسيت او را نسبت به افراد خاصي تشخيص داديد، سعي كنيد تحت هيچ عنوان با آنان خودماني نشويد و حتي از شوخي هاي معمولي نيز درگذريد، تا رفته رفته شوهرتان خوشبين شود و نسبت به شما اعتماد كافي پيدا نموده و خودش هم داراي اعتماد به نفس بيشتري بشود. آن وقت است كه همه چيز به سير طبيعي خود خواهد افتاد.

 - اگر پس از تلاش كافي متوجه شديد كه بيش از حد عصبي است و شما قادر نيستيد او را از خود مطمئن سازيد، قبول كنيد كه بيمار است و باید تحت درمان یک متخصص قرار گیرد.

این مطلب را بخوانید : رفتار با شوهر شکاک

مرد حسود را قبل از ازدواج بشناسید

- با كسي ازدواج كنيد كه شما را به خاطر خصوصيات خودتان برگزيده باشد، نه با كسي كه ميل دارد شما را از چنگال سيل خواستگارانتان درآورد. چنين مردي وقتي به شما دست يافت همه چيز را فراموش مي كند. او در واقع در پي ازدواج نيست، بلكه در پي پيروزي است. او فقط به دست آوردن را مي خواسته، نه زندگي كردن را.

- با مرداني كه به خاطر حسادت با زنان به خشونت رفتار مي كنند و اين را جزء افتخارات خود مي دانند، ازدواج نكنيد. اين آدمها از احترام، اعتماد و اطمينان چيزي نمي دانند.

- در دوران آشنایی هنگامی که با همسر آینده تان صحبت می کنید کمی گوش‌هایتان را تیز کنید و به همه رفتارهای هم دقت کنید. مثلا واکنش همسرتان را در مورد پیشرفت (کاری، تحصیلی و ...) ببیند. آیا همسرتان از پیشرفت شما خوشحال می شود و یا سوالاتی مانند حالا منظور رییس ات از این تعریف چی بود؟/ یعنی هیچ کس جز تو توی دانشگاه معدلش بالا نشده؟ از شما می پرسد.

درمان حسادت به همسر

درمان حسادت به همسر

- علت این حسادت را در خودتان جست و جو کنید: توصیه روان‌درمانگرها به افراد حسود این است که علت را در درون خود جست‌وجو کنند. در اغلب موارد همسر عامل این حسادت نیست بلکه این اختلالات فکری و درونی شماست که این حس را در شما برانگیخته است. آن‌ها باید دقیق از خود بپرسند به چه حسادت می‌کنند؟ 

- در پی رسیدن به خودباوری و بالا بردن اعتماد به نفس خود باشید: اعتماد به نفس خود را بالا ببرید تا از پیامدهای منفی عدم اعتماد به نفس همچون مقایسه خود با دیگران که حسادت را در پی دارد پیشگیری کنید. برای اینکار می‌توانید از یک روان درمانگر کمک بگیرید.

- خوشبین باشید و مثبت فكر كنید: مثلا اگر امروز همسرتان به شما تلفن نكرده است و یا تلفن همراهش را جواب نمی‌دهد، فكر نكنید كه به شما اهمیتی نمی‌دهد، بلكه مثبت فكر كنید و با خود بگویید شاید شارژ تلفنش تمام شده و یا كار او در اداره آنقدر زیاد است كه فرصت صحبت كردن ندارد.

- یاد بگیرید كه به یكدیگر اعتماد كنید: اعتماد كلید مبارزه با حسادت در یك رابطه عاشقانه است. آیا دوست دارید كه همسر شما نیز به شما بی اعتماد باشد؟ اكثر مردم معتقدند رابطه‌ای كه در آن اعتماد وجود نداشته باشد، بی‌ارزش است؛

بنابراین اگر به همسرتان اعتماد ندارید و احساس خطر می‌كنید و تصور می‌كنید كه ممكن است روزی شما را ترك كند، این رابطه اصلا شایسته حفظ و ماندگاری نیست. علاوه بر این، بی‌اعتمادی شما روی رفتار همسرتان نیز تاثیر می‌گذارد و او را بیمار و خسته می‌كند. پس به یكدیگر اعتماد كنید كه اعتماد كلید اصلی مقابله با حسادت است.

در صورتی که حسادت و تخیلات ناشی از آن در ما جان گرفت باید بارها به آن فرمان «ایست» بدهیم. در عوض، باید خاطرات لحظات خوب و رابطه مطلوب خود با شریکمان را زنده کنیم.

این مطلب را بخوانید : حساسیت بیش از حد نسبت به همسر

این مطلب را بخوانید : حسادت در روابط زن و شوهر

 

منبع : بیتوته

 

کانال تنظیم خانواده

مشاهده : همه محتوای مربوط به مسائل جنسی و روابط زناشویی

بازدید : 783

ccli
آلت
بازی شهر عشق

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

Twitter Facebook
بخش مشاوره و پرسش و پاسخ


شناسه کاربری 

رمز عبور             


   عضویت در سایت

logo-samandehi

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
نکات مهم در رابطه با مادر شوهر
نکات مهم در رابطه با مادر شوهر

تاثیر انقباض و آزاد کردن عضلات در رضایت جنسی زنان
تاثیر انقباض و آزاد کردن عضلات در رضایت جنسی زنان

نقش عوامل فرهنگی در ازدواج
نقش عوامل فرهنگی در ازدواج

چطور میتوان ازدواج موفقی داشت
چطور میتوان ازدواج موفقی داشت

تعيين جنسيت جنين با رژيم غذايي
تعيين جنسيت جنين با رژيم غذايي

آشنایی با تست ایدز
آشنایی با تست ایدز

همسرم می گوید جن می بیند و شکاک است
همسرم می گوید جن می بیند و شکاک است

قبل از طلاق به بعد از طلاق فکر کنید
قبل از طلاق به بعد از طلاق فکر کنید


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

دکتر تاج بخش کاندوم فضایی

بازی شهر عشق کاندوم فضایی

 افراد آنلاین :

37201

بازدید امروز:

54725

بازدید دیروز:

206061205

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانواده صفحه گوگل پلاس سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام