کانال تنظیم خانواده
محصولات زناشویی

شوهرم فکر کرده من نوکرشم

شوهرم فکر کرده من نوکرشم

شوهرم فکر کرده من نوکرشم

شوهرم همیشه با لحنی زشت و القابی ناراحت کننده صدایم می‌زند، اگر یک ثانیه دیرتر جواب بدهم، می‌گوید: «مگه کری، نشنیدی چی گفتم؟!». او مثل نوکر با من رفتار می‌کند. مرد بدی نیست و ته دلش دوستم دارد اما خیلی بد و بی‌ادبانه صحبت می‌کند. در مغازه با نیروهای زیردستش هم بد برخورد می‌کند و آن‌ها گاهی گلایه‌های شان را برای من در تلگرام می‌فرستند. چه طور اصلاحش کنم؟

 پرخاشگری کلامی، نشان از عصبیت و ذهن آشفته و به شدت مضطرب فرد دارد که دلایل اصلی آن باید ابتدا استخراج شود و سپس برای درمان آن اقدام کرد.

   این مشکل را شخصی نکنید!

به واسطه این‌که پرخاشگری کلامی همسر شما با دیگران نیز وجود دارد، به احتمال قوی مشکل فقط درباره شما نیست بنابراین اولین کاری که باید بدان دقت کنید، پرهیز از شخصی کردن و به تبع آن مقابله به مثل کردن است. البته می‌دانم کار بسیار دشواری است اما به شدت به کاهش میزان بگو مگو و جدال‌های بی پایان شما و شوهرتان منجر خواهد شد. به زبان ساده همسر شما دنبال بهانه است تا خودش را تخلیه کند بنابراین سعی شما، ندادن بهانه دست او باشد. اگرچه که شوهرتان به کلام تلخ و البته ناخواسته به تحریک شما و دیگر اعضای خانواده می‌پردازد، شما تلاش کنید تلخی کلام وی را نشنیده بگیرید و رابطه سالمی را شکل دهید. مقابله به مثل کردن با فردی که پرخاشگری کلامی دارد در واقع خوراک دادن به پرخاشگری کلامی بعدی وی است. اگر مدتی خویشتنداری کنید، بی شک نوع گفت‌وگوی وی را با خود تغییر خواهید داد. خاطرنشان می کنم که راهبرد ذکر شده الزاما تمام درمان نیست. بخش اصلی درمان تغییر الگوها و نگرش‌های غلط ذهنی همسرتان است که در واقع مولد این نوع پرخاشگری است.

   بعضی محیط‌های کاری باعث پرخاشگری کلامی می‌شود 

این‌که به تذکر کلامی، زشتی‌های بی‌ادبانه و گاه وقیحانه بیفزاییم، برگرفته از علل بیشماری است و یادگیری‌های دوره کودکی و نوجوانی از والدین و فرهنگ عمومی محل زندگی یا کار، یکی از این موارد است. برای ترمیم این امر در صورت امکان فرد حتما باید از آن محیط خارج و به محیط مثبت و از سویی بازدارنده رفتار بی‌ادبانه وارد شود. برای مثال در بعضی مشاغل در قیاس با دیگر مشاغل رفتار کلامی تند و گاه بی‌ادبانه رایج است و فرد کارفرما یا کارگر بعد ازمدتی آن را شیوه گفت‌وگوی خود به ویژه با زیردستان خود می کند. بی شک همسر شما به راحتی نمی‌تواند شغل خود یا والدین خود را برای همیشه ترک کند اما اگر حداقل بداند که علت رفتار کلامی وی چیست، ممکن است در مدیریت و بهبود آن تامل بیشتری کند.

   ضرورت مدیریت عوامل پرخاشگری

وجود ناکامی‌های کوچک و بزرگ در زندگی روزمره، شغل، تحصیل، روابط مالی، خانوادگی و در مجموع همراه بودن همیشگی احساس مورد ظلم قرار گرفتن و تحت فشار بودن یکی از دلایل شایع پرخاشگری کلامی و صد البته پرخاشگری فیزیکی است. یک ذهن پر از کینه و حس انتقام، زبانی تند و گزنده و دست و پایی زننده دارد. متاسفانه منابع یاد شده را به راحتی نمی‌توان از زندگی شهری و پر از دغدغه این روزها حذف کرد و گاه با آن نمی‌توان سازگار شد. تنها کار ممکن پیشگیری حداقلی است، فرد یاد می‌گیرد از ورود به موقعیت‌های تنش‌زا حتی‌الامکان خودداری کند.

   از روان‌پزشک کمک بگیرید

وجود یک بیماری نامحسوس جسمی یا روانی و عوارض برخی داروها هم ممکن است که باعث این مشکل شود. با مراجعه به روان پزشک و بررسی دقیق سطح هورمون‌های خاص در خون و معاینه دقیق وضعیت جسمی می‌توان به وجود داشتن یا نداشتن اختلال روانی یا جسمی پی برد که خوشبختانه درمان‌های دارویی و روان درمانی چاره کار خواهد بود.

بیشتر بدانید: رفتار با همسر بد دهن

بیشتر بدانید: رفتار با شوهر بد اخلاق و عصبی

نویسنده : رضا زیبایی| روان‌شناس

کانال تنظیم خانواده

مشاهده : همه محتوای مربوط به مسائل جنسی و روابط زناشویی

بازدید : 820

ccli
بازی شهر عشق

این مطلب را به اشتراک بگذارید و در گوگل محبوب کنید

Twitter Facebook
logo-samandehi

دسته بندی مطالب


خدمات عمومی


 

در مورد ایدز بیشتر بدانیم

بررسی وضعیت تناسب اندام

تخمین زمان زایمان
نشانه های کم شدن عشق در رابطه با همسر
نشانه های کم شدن عشق در رابطه با همسر

همسرم دهنش بو سیگار میده اما میگه سیگار نمیکشم
همسرم دهنش بو سیگار میده اما میگه سیگار نمیکشم

تشخیص ابتلا به هپاتیت و ایدز بعد از رابطه جنسی
تشخیص ابتلا به هپاتیت و ایدز بعد از رابطه جنسی

ازدواج فامیلی
ازدواج فامیلی

تاثیر کاندوم در کیفیت رابطه جنسی
تاثیر کاندوم در کیفیت رابطه جنسی

هر چه درباره بارداری باید بدانیم
هر چه درباره بارداری باید بدانیم

چرا برخی آهنگ ها را بارها گوش می دهیم
چرا برخی آهنگ ها را بارها گوش می دهیم

شوهرم 13 سال است به من خیانت می کند
شوهرم 13 سال است به من خیانت می کند


کانال سایت تنظیم خانواده در تلگرام

دکتر تاج بخش کاندوم فضایی

بازی شهر عشق کاندوم فضایی

 افراد آنلاین :

43021

بازدید امروز:

56150

بازدید دیروز:

209275836

آمار کل:

مشاوره ازدواج و مشاوره زناشویی تنظیم خانواده ،کلیه حقوق مادی و معنوی مروبط به مطالب اختصاصی ثبت شده و ترجمه شده در این سایت برای پایگاه اطلاع رسانی تنظیم خانواده محفوظ است.

صفحه فیسبوک سایت تنظیم خانواده صفحه توئیتر سایت تنظیم خانوادهگروه تنظیم خانواده در تلگرام